This Week in Chicago [April 18-24]

And… we’re back. But in slightly abbreviated format. I no longer have the patience to list every show for every venue in town. Takes too damn long. So instead I’m gonna include only shows and/or venues that interest me, and maybe a few others here and there just simply because I forget not to include them. Anyway, enjoy.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Sorry, no embedded videos or songs this week.


MONDAY
Empty Bottle (7pm): Darling, Diamond Doves [FREE SHOW]
Empty Bottle (10pm): Bass Drum of Death, Cool Devices, UH Bones [FREE SHOW]
Hideout: Robbie Fulks + Nora O’Connor perform Grievous Angel
Lincoln Hall: The Black Angels, Suuns
Panchos: Secret Cities, Warehouse City, more
Schubas: Songcircle: Chicago Showcase
Whistler: This is Cinema, The Clams


TUESDAY
Double Door: Milano, The Leadership, more
Empty Bottle: Paper Mice, Trin Tran, Cruciforms
Hideout: Sanctified Grumblers, Erwin Helfer, more
Lincoln Hall: Delorean, Yawn, Gemini Club (DJ set)
Metro: New Boyz
Panchos: Fat Shadow, 97-Shiki, Brickfight, Finishing School
Reckless Records (6pm – Wicker Park): Uzi Rash
Schubas: Surf City, Dreamers of the Ghetto, Slushy


WEDNESDAY
Bottom Lounge: Spectrum, Panda Riot, Chatham Rise, DJ Scary Lady Sarah
Double Door: Biffy Clyro, The Revolution One, The Noise FM
Empty Bottle: Parts & Labor, Call Me Lightning, Child Bite
Hideout: Immediate Sound series ft. The Green Pasture Happiness, My Silence
Lincoln Hall: Crocodiles, The Fresh & Onlys, Young Prisms
Panchos (6pm): White Mystery, Loose Dudes, Close Hits [ALL AGES]
Panchos (10pm): White Mystery, Rabble Rabble, Slushy
Schubas: The Submarines, Nik Freitas
Subterranean: Stephen Paul Smoker, The Shams Band, Vamos


THURSDAY
Bottom Lounge: The Appleseed Cast, Muscle Worship
Double Door: Zumba, Haley + Julie
Empty Bottle: Beach Fossils, Craft Spells, Brain Idea
Hideout: Mayor Daley, PAK, Wrekmeister Harmonies
House of Blues: Counting Crows
Lincoln Hall: Low, Gaberdine
Memories: Bat Masterson, Tiny Rhthym, The Back Chords
Panchos: The Infrasonics, Blank Banker, more
Permanent Records (5pm): Family Underground
Schubas: Jamaica, Via Audio, Black Light Saints
SPACE (7pm + 10pm): Mason Jennings
Subterranean: Budos Band, Charles Bradley
VWF Blackhawk Post 7975: Supreme Cuts (DJ set), EULA, Shattered Hymen, Names Divine (QRO Mag/Cream Team show)


FRIDAY
Bottom Lounge: Accept, Sabaton
Crown Tap Room: Cave Mirrors, Bigcolour, more
Double Door: The Boxer Rebellion, We Are Augustines
Empty Bottle: Maritime, Tin Tin Can, The Nothingheads
Hideout: AZITA, The Judy Green, Relaxation Record
House of Blues: Heavy the Fall, A.D.D., more
Lincoln Hall: Eleventh Dream Day, The 1900s
Logan Square Aud.: Black Lips, Vivian Girls, Outer Minds
Metro: TV On The Radio, Glasser
Old Town School: The Mighty Sparrow, Calypso Rose
Panchos: American Draft, Knife the Symphony, more
Park West: Jonathan Coulton, Paul and Storm
Quenchers: Football, Head of Skulls
Schubas: A Lull, Yourself and the Air, Heypenny
Subterranean: Very Truly Yours, Calm Palm Vapor, more
UIC Pavilion: Arcade Fire, The National [SOLD THE FUCK OUT]
Vic: Chris Cornell [SOLD OUT]


SATURDAY
Abbey Pub: Material Re-Issue (ft. members Material Issue), Van Go, more
Bottom Lounge (4:30pm): Crass Songs, Steve Ignorant, Goldblade
Bottom Lounge (9pm): The Nadas
Double Door: Trampled by Turtles, Caroline Smith, The Goodnight Sleeps
Empty Bottle: Junip, Acrylics
Hideout: Stnnng, Martha’s Vineyard Ferries, The Gary
Hotel SnS (private show): Jeff Tweedy
House of Blues: Duran Duran
Lincoln Hall: The Island of Misfit Toys, Winchester, The New Diet
Metro (6:30pm): Madina Lake, Super Happy Fun Club, Munroe, Stay Golden
Metro (11:30pm): Nocturna, DJ Scary Lady Sarah
Old Town School: Crooked Still, Mike & Ruthy
Park West: Scala & Kolany Brothers
Permanent Records (5pm): The N.E.C.
Schubas: Neutral Uke Hotel
Subterranean: Ezra Furman & The Harpoons, Tristen, The Apache Relay


SUNDAY
Bottom Lounge [8pm]: Pinback, Judgement Day
Bottom Lounge [10pm]: Hemmingbirds, Farraday, Dash Cunning
Double Door: Uh Huh Her, Diamonds Under Fire
Empty Bottle: Sun Splitter, Northless, Oyarsa
Reggie’s Rock Club: Anal Cunt, Eye Gouger, Paucities, more
Schubas: Joan as Police Woman, Bone & Bell
SPACE: Junip, The Acrylics
UIC Pavilion: Arcade Fire, The National [SOLD THE FUCK OUT]

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 18 April 2011 at 10:00 am

This Week In Chicago – Tomorrow Never Knows Fest

No full listing this week (I do plan on starting them up again eventually, just not yet), but I wanted to make sure to show some love for the excellent Tomorrow Never Knows festival happening this week at Schubas, Lincoln Hall and Metro.

The festival has expanded to five days and three venues this year, and showcases a bunch of really fantastic established and up-and-coming artists.  Think of it almost like a (much) smaller, more carefully curated version of CMJ.  These are all artists you’re going to be hearing more about in the future, and I highly recommend getting out this week and catching them in small venues while you can.

Tickets for most of the shows are still available, as are 5-day passes.

Here’s the full schedule with my recommendations in bold.

Wednesday, 1/12
Lincoln Hall: The Helio Sequence, Sun Airway, Houses, California Wives
Schubas: Magic Kids, Generationals, Pet Lions, In Tall Buildings

Thursday, 1/13
Lincoln Hall: The Besnard Lakes, Frankie Rose & The Outs, Lia Ices, A Lull
Schubas: Marketa Irglova, Sam Amidon, Jeremy Messersmith, Bone & Bell [SOLD OUT]

Friday, 1/14
Lincoln Hall: Mister Heavenly, Screaming Females, Title Tracks, The Dig
Metro: Freddie Gibbs, Shad, Rita J, DJ RTC
Schubas: Twin Shadow, Fol Chen, BRAHMS, Apache Beat [SOLD OUT]

Saturday, 1/15
Lincoln Hall: Handsome Furs, Jaill, Oberhofer, Cloud Nothings
Metro: Tanlines, Reptar, Young Empires, Yawn Kid Color
Schubas (3pm): Boogers
Schubas (9pm): The Concretes, Seapony, Kopecky Family Band, The Red River

Sunday, 1/16
Lincoln Hall: Little Dragon, Alex Winston, Billygoat, Mister Joshua
Schubas (3pm): Human-Tim + Robot-Tim
Schubas (9pm): S. Carey, Darwin Deez, Young Man, Lionlimb

Oh, and I’d be remiss if I also didn’t mention that Robbie Fulks‘ Monday night residency at The Hideout is happening this week too, featuring “Dapper and Deffer” with Beau Sample.  I recommend seeing Robbie any time and in any capacity that you can.

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Sunday 9 January 2011 at 7:16 pm

This Week In Chicago [Nov. 29-Dec. 5]

Holy shit — it’s a This Week In Chicago post! What’s it been, a month? Sorry kids…

Anyway, we’re back, and just in time for a very mediocre week of music. Well, mediocre in terms of overall number of options, not quality of options. Because, of course, SUPERCHUNK is in town. And so is Chris Mills. And Robbie Fulks is about to close out a full year of Hideout residency shows, and locals The 1900s and Tyler Jon Tyler are at the Empty Bottle on Friday. So there are definitely good shows going on, but mid-week is pretty freakin’ dead, and for that reason I use the term mediocre.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Sorry, no embedded videos or songs this week.


MONDAY

Beat Kitchen: Extraordinary Popular, Delusions
Bottom Lounge: Blind Guardian, Holy Grail, Seven Kingdoms
Empty Bottle: Anatomy of Habit, Helen Money, Locrian [FREE SHOW]
Hideout: Robbie Fulks w/ Mike Fredrickson + 5.5 piece rocking band
Martyrs: Booty Movement Coalition
Panchos: Merlin Wall, House Sounds, Weird Science
Whistler: Serengeti, Beaches or Mountains


TUESDAY

Beat Kitchen: April Smith & The Great Picture Show, Rego
Double Door: St. Bagu, Animate Objects, more
Empty Bottle: Midnight Juggernauts, Bikini, Dark Wave Disco DJs
Hideout (7pm): Funny Ha-Ha (readings + performances)
Hideout (9pm): Sanctified Grumblers
Lincoln Hall: Sidewalk Chalk, B.B.U., B.X.C., more
Martyrs: The Moth Story Slam
Schubas: Tunes for Tanzania ft. Your Villain My Hero, more
Subterranean: Absinthe & The Dirty Floors, Ground Support, Catch a Tiger, Scony Mack
Whistler: Sunset Stallion, Lakesigns


WEDNESDAY

Beat Kitchen: Seabird, Ben Rector, The Saturn Project
Double Door: Dubasaurus, Des Plaines River Band, more
Empty Bottle: Diamond Rings, Charlie Deets
Fireside Bowl: Sore Subjects, The Boston Thieves, Ripstick, Cave Bear
Hideout: Immediate Sound Series ft. Thieke/Rempis/Zerang
Lincoln Hall: Chad Stokes, Matt Embree, Lauren Coleman
Martyrs (7pm + 10pm): Tributosaurus becomes… The Beatles Vol. 3
Panchos: Jon Drake & The Shakes, Curtis Evans, more
Schubas: Mark Rose, Mia LeBlon, Bad Boys, Kristen Studard
Subterranean: Corpus Christi, Thoughts in Reverse, The Party Foul, Blankimage
Whistler: Relax Attack Jazz Series: Stirrup


THURSDAY

Abbey Pub: They All Have Legs, Little Big Fat, My Damn Butterfly
Beat Kitchen: Meg & Dia, Joey Ryan, The Spring Standards
Crown Tap Room: Heavy Times, GSMD, Unmanned Ship, Totally Boring
Darkroom: Archie Powell & The Exports, Son of the Sun, Color Radio, Farewell Flight
Double Door: Unibrow, Crackpot, Midnight Moxie
Empty Bottle (7pm): saki/CHIRP Trivia Night
Empty Bottle (9:30pm): Isolee, Frankie Vega vs. Sevron, Quadratic
Hideout: Oh My God, Roman Numerals, The Loneliest Monk
House of Blues: Soulfly, Straight Line Stich & Incite, Desperate Union
Lincoln Hall: Freelance Whales, Miniature Tigers
Martyrs: Big C Jamoree ft. The Modern Sounds
Metro: Superchunk, Times New Viking
Panchos: Rain Delay Theatre, Pattern, Rhodhiss, Rainbo Video
Schubas: Hoot Night – Feast & Gamile ft. Dag Juhlin, Justin Roberts, more
Subterranean: The Emergency Room, Sundowner
Whistler: Icarus Himself, The Single Helix


FRIDAY

Abbey Pub: Sonny Burgess, Mars Attacks, The Honeybees
Beat Kitchen: The Streets on Fire, Magic Milk, Emcee Phase & Ill Clinton
Bottom Lounge: Doomtree ft. POS, Dessa, more
Chicago Theatre: Maroon 5, Ingrid Michaelson, Ryan Star
Double Door: Cory Chisel, Midwest Hype, How Far to Austin, more
Empty Bottle: 1900s, Tyler Jon Tyler, Tristen
Hideout (6:30pm): Interview Show w/ Peter Sagal, Chris Mills, more
Hideout (10pm): Chris Mills and his All Star Music Ensemble, Jon Langford, more
House of Blues: Better Than Ezra, Big Sam’s Funky Nation
Lincoln Hall: Dean Wareham & Britta Phillips, Cheval Sombre
Martyrs: Dolly Varden, The Western, Mooner
Metro: RJD2
Panchos: The Neutron Bombs, The Transgressions, more
Park West: Rock for Kids Charity Auction
Reggie’s Rock Club (5pm): Last Second Signal, David & Goliath, more
Reggie’s Rock Club (10pm): Kevin Wood and From The North, more
Schubas (7pm): Peter Mulvey, Dave McGraw, Mandy Ferrarini
Schubas (10pm): Atlantic/Pacific, Into It. Over It
Subterranean: Japanther, The Arrivals, Vacation, Unstoppable Death Machines
Vic: The BoDeans


SATURDAY

Allstate Arena: Michael Buble
Beat Kitchen: Stubhy and the Bad Habits, Tommy and High Pilots, more
Bottom Lounge: Mike Droho & The Compass Rose, Root Cause, more
Congress Theater: Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Grace Potter & The Nocturnals
Double Door: Matt Kelly, Tyranny of Dave, Fire City Limits, more
Empty Bottle (12pm): Galactic Inmate, Dark Fog, Hobo & Boxcar, more
Hideout (1pm): Hoot Night for Kids ft. Nora O’Connor, Danny Black, many more
Hideout (9pm): David Singer & The Sweet Science, Sad Brad Smith
House of Blues: Dare to Dream Benefit w/ The Roots
Lincoln Hall: Dean Wareham & Britta Phillips, Cheval Sombre
Martyrs: Zach Deputy, The Regressors, Scientific Map
Metro: Delta Spirit, Darker My Love, The Fling
Old Town School: Roger McGuinn
Panchos: Milktown, Costanza, No Two Waynes
Park West: Brendan Bayliss & Jake Cinninger of Umphrey’s McGee
Reggie’s Rock Club: Gift of Gab, Raashan Ahmad, Cap D, Qwel & Maker
Schubas (7pm): John Grant, Kevin Tihista
Schubas (10pm): Mannequin Men, TV Ghost, Dead Meat
Secret Location (INFO): QROMag + Creamteam party ft. Secret Colours, Panda Riot, more
Subterranean: Nero, DJ Solo, Nameloc, WSK vs. The Car Thief
Whistler: Glad Cloud Ambient Music Series – Jonathan Krohn


SUNDAY

Beat Kitchen: Fake Problems, White Wives, Ninja Gun
Bottom Lounge: Iration, The Movement, The Green
Double Door: Hail the Black Dragons, Plain Ole Delicious, more
Empty Bottle: The Mediums, Zoobombs, Black Wyrm Seed
House of Blues: Belanova
Lincoln Hall: The Skatalites, Daphne WIllis, many more
Metro: Dorians Decay, Rosaline, more
Reggie’s Rock Club: Arsis, Powerglove, Conducting from the Grave, more
Subterranean: Dear Landlord, Chinese Telephones, Vacation Bible School, No Enemy!
Vic: Broken Bells
Whistler: In Tall Buildings (solo), Aleks Eva (solo)

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 29 November 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [October 25-31]

If you think I’ve been a lazy blogger recently, it’s gonna get a whole lot lazier around here today. No full show listings for this week — just a few of the more interesting shows going on this week (to me, at least).

Theoretically I’ll be Detroit on Saturday to see Guided By Voices again, but that’s looking slightly less likely than it did a few days ago. If I stay in town, I’ll likely be at the Empty Bottle.

Shows I plan to attend are in bold.


MONDAY
Aragon: LCD Soundsystem, Hot Chip
Hideout: Robbie Fulks w/ Justin Roberts + band – Down With Children


TUESDAY
Aragon: LCD Soundsystem, Hot Chip
Fireside Bowl: The 1900s, Shapers, Verma
House of Blues: GWAR, The Casualties, Infernaeon, Mobile Death Camp


WEDNESDAY
None


THURSDAY
Empty Bottle: Woven Bones, Frankie Rose & The Outs, Radar Eyes, The Sleepovers
Lincoln Hall: The Vaselines, Dum Dum Girls
Saki (6pm): The Black Heart Procession
Vic: The Cult, The Black Ryder


FRIDAY
Hideout: JC Brooks & The Uptown Sound, Soul Summit, more
House of Blues: Queensryche Cabaret


SATURDAY
Empty Bottle: The Soft Pack, Kurt Vile & The Violators, Purling Hiss
Lincoln Hall: The Morning Benders, Twin Sister, Holiday Shores, Oberhofer
Riviera: Bob Dylan and His Band
Vic: The Dandy Warhols, Blue Giant


SUNDAY
Crown Tap Room: So Cow, Tic Tac Totally
Empty Bottle: Kurt Vile & The Violators, The Soft Pack, Purling Hiss
Riviera: Mumford and Sons, King Charles [SOLD OUT]
Vic: The Misfits, Juicehead, The Turbo Vamps

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 25 October 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [October 18-24]

Solid week of music this week, if a little more sedate than the last couple of weeks.  That’s a good thing, mind you – I’m still trying to recover from the 1-2-3 punch of Forgetters/Guided by Voices/Greg Dulli last week.

Right now it looks like I’ll be the Empty Bottle on Tuesday for Henry Clay People/The Dig and Schubas on Wednesday for Avi Buffalo/New Ruins.  There are several interesting options on Thursday and Friday too, but I’m gonna wait until later in the week to decide what, if anything, to see.  I’m tempted to check out the Friday night show at Lucky Gator, as I’ve never been there, and I kinda dig the late-90’s emo sounds of LIPREADER.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Sorry, no embedded videos or songs this week.


MONDAY

Beat Kitchen: Extraordinary Popular, Delusions
Bottom Lounge: Kinch
Double Door (Dirtroom): Jon Griffin’s Comedy Night & Zinger Showcase
Empty Bottle: Joan of Arc, Miracle Condition, Violent ARP Band, Thunder Power [FREE SHOW]
Hideout: Robbie Fulks w/ Kathleen Keane – Robbie Goes Irish
Lincoln Hall: Bloody Beetroots Death Crew, Jamaica, Midnight Conspiracy [SOLD OUT]
Martyrs: Tin Lynott
Ronny’s: Chotto Getto, The Matt Kurz One, Jake & Kyle Traveling Roadside Extravaganza
Schubas: Olof Arnalds, Doug Paisley
Whistler: CHIRP BENEFIT w/ The Eternals, Verma, The Great Social Mind Destroyers


TUESDAY

Empty Bottle: The Henry Clay People, The Dig
Evanston SPACE: Leo Kottke [SOLD OUT]
Hideout: Sanctified Grumblers
House of Blues: FX’s The League
Lincoln Hall: The Dirty Diamons, Ornery Little Darlings, The Juliets, Will Phalen & The Stereo Addicts
Martyrs: Night of the Living Entertainers
Mayne Stage: Masters of Percussion
Riviera: Band of Horses, The Besnard Lakes [SOLD OUT]
Ronny’s: Swim Ignorant Fire, Yoni Gordon and the Goods, The Red River, Reddelicious
Schubas: Kim Richey, Hannah Schneider
Subterranean: Din, Shred Aquarium, Good Work Johnson, Bbaatbifffs


WEDNESDAY

Beat Kitchen: The Creepshow, The Blind Staggers, Tracer Bullets
Darkroom: The E! Event – King and Queen, H20 Soul, Second City Citizen, Southside Slim
Double Door: Remington Pettygrove, Sarah Holtschlag & The Crosscuts, more
Empty Bottle: Animal City, John the Savage, Michael Michael Motorcycle, Putting Out [FREE with RSVP]
Hideout: Immediate Sound Series ft. Branch/Hunt Duo, Jackson/Kimmel/Stein/Labycz
House of Blues: Aaron Lewis of Staind
Lincoln Hall: Erin McKeown
Martyrs: Always the Villain, Raised on Zenith, Neulore
Mayne Stage: World Music for Pakistan
Riviera: Social Distortion, Lucero, Frank Turner
Ronny’s: Sam Vicari, Bo and the Locomotive, Holy Matter, Kate Myers
Schubas: Avi Buffalo, New Ruins, Whiskey Music
Subterranean: The Ragtones, Sunken Ships, My Cold Dead Hand, Slow Witch
Vic: Ingrid Michaelson, The Guggenheim Grotto


THURSDAY

Abbey Pub: Jordan Rice, Bubbles Erotica, Victor Cologne
Darkroom: Ode, Nick Jaina, Zach Pietrini & The Broken Bones, Michael Dean Reynolds
Double Door: The Soul Summit Dance Party
Empty Bottle (7pm): Benoit Pioulard, Battleshop
Empty Bottle (10pm): Mark Sultan, Mickey [FREE with RSVP]
Hideout: Chicago Short Film Brigade
House of Blues: Hank III
Lincoln Hall: Just Desserts #11 ft. Drop The Lime, Dark Wave Disco, more
Logan Square Aud.: Mushroomhead, Koheleth, Final Trigger, more
Martyrs: Bruce Katz
Mayne Stage: Sam Friend
Metro: Pepper, Brother Ali, Pour Habit
Quenchers: Hay Perro, The Von Ehrics, Thunderunderus
Reggie’s Rock Club: Reign Inferno, Ashes, Kommandant, more
Ronny’s: Warbrides, Old Painless, Blackbeard
Schubas: Black Prairie (ft. members of The Decemberists), Canasta, Honda Pavarotti
Subterranean: Brother George, Hope & Therapy, Daniel Lutz, Fall Fox
Vic: Dr. Dog, Here We Go Magic
Whistler: This Is England… with DJ Elia (of Scotland Yard Gospel Choir)


FRIDAY

Abbey Pub: Rock City 7, Norwood Park All-Stars, Vendooza, The Lawless Brothers
Beat Kitchen: Deal’s Gone Bad, The Rebel Angels, The Beatdown
Bottom Lounge: Enter Shakiri, Haste The Day, Sleeping With Sirens, more
Chicago Theatre: Cheech & Chong
Congress Theater: DEADMAU5, Die Antwoord [SOLD OUT]
Double Door: Legendary Pink Dots (30th anniv. tour)
Empty Bottle: The Gories, White Mystery, John Battles
Hideout (6:30pm): Chicago’s Finest Hour
Hideout (10pm): TV Ghost, Running, Loose Dudes
House of Blues: Great Big Sea
Lincoln Hall: Isobel Campbell & Mark Lanegan, Willy Mason
Lucky Gator Records: LIPREADER, Young Livers, Cloud Mouth, Shit Heads
Martyrs: Big Sandy & His Fly Right Boys, Los Straitjackets
Metro: Deerhunter, Real Estate, Casino vs. Japan
Old Town School of Folk: Bob Mould, Tim Eriksen
Park West: Carolina Chocolate Drops
Quenchers: A Lull, The Wiitala Brothers, Evening Bells
Reggie’s Rock Club: The Clockwork Vaudeville’s Carnival Delirium
Ronny’s: Rollin Hunt, Callers, Rock Falls, The Spend
Schubas: The Alternate Routes, Barefoot Truth, The Kin
Subterranean: Parachute, Hot Chelle Rae, Joe Brooks
Vic: Blonde Redhead, Pantha du Prince
Whistler: Matt Schneider


SATURDAY

Abbey Pub: Green, Ladies and Gentlemen, Hushdrops
Beat Kitchen: The Arrivals, The Intelligence, Toys That Kill, The Gateway District
Bottom Lounge: Pelican, The Life and Times, Swan King
Chicago Theatre: Celtic Thunder
Congress Theater: DEADMAU5, Die Antwoord [SOLD OUT]
Double Door: Jackie Greene, The Apache Relay
Empty Bottle (7pm): Eugene Robinson, Jason Soliday
Empty Bottle (10pm): The Gories, CoCoComa, Hollows
Hideout: Hideout Dance Party Fall Allnighter ft. The Postelles, more
House of Blues: Anberlin Feat. Crash Kings, Civil Twilight
Lincoln Hall: k-os, Shad, Astronautalis
Martyrs (7pm): Kevin So
Martyrs (9:30pm): Hello Dave, The Dirty Blue
Old Town School of Folk: Special Consensus
Quenchers: Haymarket Riot, Speed Governor, Bats & Mice
Reggie’s Rock Club (5pm): Cattle Decapitation, Devourment, Knights of the Abyss, more
Reggie’s Rock Club (10pm): I:Scintilla, Comasoft, Violet Winter, Heaven Malone
Riviera: The Script
Ronny’s: Hunters, Hallux, Angel Eyes
Saki (4pm): Swiss Dots, A Tundra
Schubas (7pm): Daniel Martin Moore & Ric Hordinski, Cheyenne Marie Mize
Schubas (10pm): Great Divide, Paleface
Subterranean (8pm): Ryan Bingham & The Dead Horses, The Rustlanders [SOLD OUT]
Subterranean (11:30pm): Ryan Bingham & The Dead Horses [SOLD OUT]
Vic: Bill Burr


SUNDAY

Beat Kitchen: The Eli Story
Double Door: Arms, Organ Yank, The Sometimes Family
Empty Bottle: IfIHadAHiFi, System & Station, Nervous Curtains, Waxeater
Hideout: Chicago Short Film Brigade
House of Blues: Inbound Kennedy, Main Street Minority, Sons of Mary, Even Bigger
Lincoln Hall: Phantogram, Josiah Wolf
Old Town School of Folk: Max Weinberg Big Band
Quenchers: Nato Coles, Stuffed, Animal
Reggie’s Rock Club: Destrophy, Samsahra, Skinwalker, more
Ronny’s: The Blacklist, All Ages, Strong Army Robbery, The Ross Originals
Saki: Blue Ribbon Glee Club, Dust Bunnies, DJ Wisconsin (3pm)
Schubas: Tyrone Wells, Andrew Belle, Crown Point
Subterranean: Zion I, 1773, No.Try.Do
Whistler: The Part Five, Argo Navis

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 18 October 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [October 11-17]

Great, great week of shows in Chicago this week. If you don’t get out and see some music, there’s something wrong with you.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Sorry, no embedded videos or songs this week.


MONDAY

Beat Kitchen: Extraordinary Popular, Delusions
Chicago Theatre: Belle & Sebastian
Double Door: Ryan Powers, Mike Golden, Simplesinger, Frank Ferro
Empty Bottle: Rabble Rabble, Dikes of Holland, Great Society Mind Destroyers, Stychnine [FREE]
Hideout: Robbie Fulks – Thelonious Monk vs. The Monkees
Lincoln Hall: Jennifer Knapp, Lianna Carrera
Martyrs: Tim Sparks, Nicholas Barron
Metro: Neon Indian, Prefuse 73, Class Actress
Riviera: Miike Snow
Ronny’s: Zikr, Adam Thorn and the Top Buttons, more
Schubas: AA Bondy, Quieting Syrup


TUESDAY

Abbey Pub: T-v ill, Angie Star, LadyTwist, more
Beat Kitchen: FM Supreme, Gemstones, BBU, more
Bottom Lounge (5:30pm): War of Ages, The Color Morale, The Great Commission, more
Bottom Lounge (10:30pm): Curren$y, Big Krit, Smoke D.Z.A.
Double Door: Helmet, Intronaut, Villain vs. Villain, Bruised
Empty Bottle: Turbogeist, Cool Devices, Slow Horse
Fireside Bowl: Call Me Lightning, Rollo Tomasi, Yeti vs. Yeti
Hideout: Sanctified Grumblers
House of Blues: Flyleaf, Story of the Year
Lincoln Hall: Alejandro Escovedo & The Sensitive Boys, Jimmy Griffin
Martyrs: John McLean Group, Gyan Riley, more
Metro: The Temper Trap, Delphic, The Hundred In The Hands
Reggie’s Rock Club: Red Rebel County, The Dreadnoughts, more
Schubas: Young Man, Yawn
Subterranean: Forgetters, 97-shiki, Canadian Rifle


WEDNESDAY

Abbey Pub: Vehicle, Fire At Endsville, Five Foot nine, more
Bottom Lounge: Beer Nuts, Howler, Hi Fi & The Roadburners, more
Chicago Theatre: Drake
Double Door: Jason and the Scorchers
Empty Bottle: Red Denizen, Streetwalker, Angel Eyes
Hideout: Immediate Sound Series ft. Herculaneum
Lincoln Hall: First Aid Kit, Ferraby Lionheart, Lionlimb
Martyrs: Kevin O’Donnell’s Fall Spectacular
Metro: The Walkmen, Japandroids, Miniature Tigers
Park West: Marc Cohn
Riviera: Guided By Voices, Times New Viking
Ronny’s: Doug Burr, Monahans, Meryll, Tom & Elizabeth Stedman
Schubas: Jukebox the Ghost, Elizabeth & The Catapult, Ruby Coast
Subterranean: Machinegun Mojo, Chatty Cathy, Bear With Hawk Fist, Silhavey


THURSDAY

Abbey Pub: Chester Brown, Fresh Hops, Midwest Hype
Beat Kitchen: Grandchildren, Dinosaur Feathers
Chicago Theatre: Drake
Crown Tap Room: John Wesley Coleman, Magic Milk, surprise guest
Double Door: Greg Dulli, Craig Wedren
Empty Bottle: Haptic, Red Electric Rainbow, Sunglasses
Enemy: Wasteland Jazz Ensemble, Heat Death, Hoff/Rosaly/Stein
Hideout: Brent Puls, Social Studies
Lincoln Hall (7pm): Surfer Blood, The Drums
Lincoln Hall (10pm): Surfer Blood, The Drums
Martyrs: Barefoot Fred, Ten Foot Tail, Modern Conversation
Mayne Stage: Hosannas, Michael Golden, A Tundra, more
Metro: Four Tet, Matthew Dear, Jon Hopkins
Park West: Clay Aiken
Ronny’s: Mako Sica, Nicoffeine, Jewsus, Birth
Schubas: Bell X1 (acoustic), James Vincent McMorrow
Subterranean: Chaperone, Dastardly, Elephant Gun, Dylan Kloska
Vic: New Pornographers, Tokyo Police Club


FRIDAY

Abbey Pub: Rico (Santana tribute), more
Beat Kitchen: Rocky Votolato, Ha Ha Tonka
Bottom Lounge: The Octopus Project, Starfucker
Chicago Theatre: Sufjan Stevens

Crown Tap Room: John Wesley Coleman, Half Rats
Double Door: Bottle of Justus, Last Fast Action, more
Empty Bottle: The Felice Brothers, Adam Haworth Stephens
Hideout: Califone, Sonoi, Michael Krassner
House of Blues: DJ Mike Relm, Tittsworth, Dani Deahl, more
Lincoln Hall: DeVotchKa, Angus & Julia Stone, Scotland Yard Gospel Choir
Martyrs: Graham Czach, Dave Miller
Metro: Rusko, Phaded, Boogymon, more
Old Town School (7pm): Patty Loveless, Radney Foster
Old Town School (10pm): Patty Loveless, Radney Foster
Park West: K’Naan
Reckless Records (Wicker Park – 5pm): Social Studies
Reggie’s Rock Club: Nomeansno, Ford Pier
Riviera: Massive Attack, Martina Topley Bird
Ronny’s: Communist Daughter, Me and My Arrow, more
Schubas (7:30pm): Tony Joe White
Schubas (10pm): King Sparrow, Pet Lions, This Is Versailles
Subterranean: Secondary Modern, Steve Stone, more
UIC Pavilion: Godsmack, Five Finger Death Punch, Drowning Pool
Vic: Trailer Park Boys Live


SATURDAY

Abbey Pub: Da!, Radar Eyes, more
Beat Kitchen: Passafire, Tomorrow’s Bad Seeds, Katastro
Bottom Lounge: 1349, Triptykon, Yakuza
Chicago Theatre: Margaret Cho
Double Door: Jason Isbell and the 400 Unit, Langhorne Slim, more
Empty Bottle: Baseball Furies, The Brides, Ramma Lamma
Hideout: AIDS Wolf, D. Rider, Bad Drugs
House of Blues (Back Porch): The Steepwater Band
Lincoln Hall: DeVotchKa, Angus & Julia Stone, Scotland Yard Gospel Choir
Logan Square Aud.: Raekwon, GLC, more
Martyrs: Jon Langford’s Skull Orchard, Sally Timms, Andre Williams and the Gold Stars
Mayne Stage: Old Canes, Suns, The Thin Man
Metro: Joe Pug, The Changes, Vandaveer
Old Town School (7pm): Meshell Ndegeocello, Helen Money
Old Town School (10pm): Meshell Ndegeocello, Helen Money
Permanent Records (Time TBA): Expo ’70
Reggie’s Rock Club: Sig Transit Gloria, Finishing School, more
Ronny’s: Dead to Me, The Reaganomics, The Sky We Scrape, more
Saki (3pm): Jon Mueller, Olivia Block
Schubas (7pm): Julian Velard, Julia Klee
Schubas (10pm): Nathan Xander & Witchouse, The Kickback, The Migrant
Subterranean: Official Margaret Cho Afterparty
Vic: Mike Birbiglia


SUNDAY

Abbey Pub: Rough Cut, The Sppony Bards, more
Beat Kitchen: The Wildbirds, The Black Atlantic, The Lighthouse & The Whaler, more
Bottom Lounge: Eli “Paperboy” Reed
Chicago Theatre: Mary J. Blige
Double Door: The Fuck You Kiss My Asses, Rodeo, The Heroine, more
Empty Bottle: Andy Ortmann, DAD, Bret Koontz
House of Blues: AP Tour – Bring Me The Horizon, more
Lincoln Hall: Lissie, Dylan LeBlanc
Old Town School (4pm): Catie Curtis + Terry Hendrix, Lloyd Maines
Reggie’s Rock Club: Early Man, Evile, Bonded By Blood, more
Ronny’s: Death Crisis, Rat Bastards, Eske, Culo
Schubas (4pm): Songcircle- Chicago Showcase
Schubas (8pm): Pepper Rabbit, From a Fountain, more
Subterranean: Dozens, Minneapolis Henrys, Thunder Power, Ziyad Asrar

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 11 October 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago

Another legitimately excellent week of music in Chicago this week, and several incredible shows this weekend (Built to Spill, Jay Bennett Foundation benefit, The National). Of course, that’s the weekend that my parents decide to make their first visit since I moved to Chicago. Ugh.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Sorry, no embedded videos or songs this week.


MONDAY

Beat Kitchen: Extraordinary Popular, Delusions [FREE SHOW]
Crown Tap Room: Wild Thing, Welcome Home Walker
Double Door: Venomous Concept, Nails, Chicago Thrash Ensemble, Hate, DJ Yendor
Elbo Room: Wally Dogger, Quiet Company (10pm), Andy Hannon, Clayton Heinrich
Empty Bottle: Radar Eyes, Crocodiles, Heavy Times [FREE SHOW]
Hideout: Robbie Fulks – Kook Duo w/ Scott Ligon
Lincoln Hall: Biffy Clyro, O’Brother, Empires
Martyrs: Tin Lynott
Ronny’s: The Swan King, Dickkicker, Heaving Mass
Schubas: Carbon Tigers, Devon Kay & The Solutions, Truman & His Trophy
Whistler: CHIRP Benefit – The Cathy Santonies, Dumpster Babies, CHIRP DJs


TUESDAY

Double Door: The Toadies, Gringo Star, Waterstreet
Empty Bottle: Hollus, Absinthe and the Dirty Floors, Desert Soap
Fireside Bowl: Punk Band, Weird Science, Din
Hideout: Sanctified Grumblers
House of Blues: Iced Earth, Sons of Liberty
Lincoln Hall: Land of Talk, Suuns
Martyrs: Phete Morgana, Shifty Grifters, Black Willoughbys
Reggie’s Rock Club: Weedeater, Witchbanger, My Cold Dead Hand, Beak
Ronny’s: The Independents, Squared Off, Horror Is Dead, The Likelihoods
Schubas: Shonen Knife, Aleks & The Drummer, Santah
Vic: Gaslight Anthem, Fake Problems, Bridge and Tunnel


WEDNESDAY

Abbey Pub: Stan Ridgway, Jon Langford
Beat Kitchen: Backwords, The Clams, Blank Banker
Darkroom: Social Espionage, Coyote Camaro, Icy Shores, Airlines-X
Double Door: Alberta Cross, Dead Confederate, J Roddy Walston & The Business
Empty Bottle: +/-, Soft Speaker, Like Pioneers
Hideout: Immediate Sound Series ft. two sets w/ Jeb Bishop Trio
House of Blues: Bruno Mars, Fat Joe
Lincoln Hall: Those Darlins, Turbo Fruits, Velcro Lewis
Martyrs: Mos Scocious, Heatbox, Girl Shy
Mayne Stage: An Evening with P.J. O’Rourke
Park West: Tallest Man On Earth, S. Carey
Schubas: Richard Buckner
Subterranean: Whiskey Music, Young Jesus, The Lumineers, Nick Boettcher Band


THURSDAY

Abbey Pub: TAxi, Halfway 2 Hollywood, The Game
Beat Kitchen: Foreign Stations, Steve Franque & The Alibi
Bottom Lounge: Street Sweeper Social Club
Chicago Theatre: Jackson Browne
Congress Theater: Papa Roach, more TBA
Crown Tap Room: Grass Widow, Nones, Black Math
Double Door: Sloppy White, Dave Mata, Duke Grip, DJ Meaty Ogre [FREE SHOW]
Empty Bottle: Fennesz, David Daniell, Male
Hideout: Black Bear Combo, volcano!, Capillary Action
Martyrs: Emmitt Nershi Band, Chicago Farmer, Henry Wagons
Metro: Subfix Massive (All Building Event) ft. Hudson Mohawke, more
Park West: Ed Kowalczyk (of Live), Thriving Ivory, Miggs
Reggie’s Rock Club: Strung Out, Rufio, Mute, We Are The Union, She Likes Todd
Schubas: The Deep Dark Woods, These United States, Juniper Tar
Subterranean: District 97, Sidewalk Chalk, Philenious RX


FRIDAY

Abbey Pub: Hessler, Roller, Zeddemore, Sirens In Vain
Beat Kitchen: Sonny & The Sunsets, Kelley Stoltz, Vermillion Sands, Lover!
Bottom Lounge: AM Taxi, The Lifeline, Stubhy and the Bad Habits, more
Chicago Theatre: Dennis Miller
Crown Tap Room: Hamburglars
Double Door: Download (ft. Cevin Key), Plateau, Dead Voices on Air, more
Empty Bottle: Walter Meego
Hideout (6:30pm): Chicago’s Finest House ft. The Dirty Blue, Yellowhammers, more
Hideout (10pm): World Music Festival Chicago ft. Nation Beat, The Horse’s Ha, more
House of Blues: Bad Fish, Scotty Don’t, more
Lincoln Hall: Foals, Esben and the Witch [SOLD OUT]
Logan Square Aud.: Kamelot, Leaves Eyes, Blackguard, Slauter Xtroyes
Martyrs: Mahala Rai Banda, DJ Robert Soko
Mayne Stage: Eastern Conference Champions, Automata, more
Metro: One Night Stand’s “Ghost” release party ft. Gemini Club, more
Old Town School of Folk: Cimarron and Los Guitarristas
Reggie’s Rock Club: Ekoostik Hookah, Fifth World, Lee
Ronny’s: Birds of Avalon, The Mediums, The Blamers
Schubas: Villagers (solo), Sad Brad Smith, Tristen
Subterranean: Northpilot, Tin Tin Can, The Break
Vic: Built to Spill, Revolt Revolt, The Stay Lows


SATURDAY

Abbey Pub: Eleven Dollar Life, Echo, Powerjunkie, more
Aragon: LA Original Banda Limon
Beat Kitchen: Trainwreck (ft. Kyle Gass)
Bottom Lounge: Vitalic V Mirror, Teenage Bad Girl
Chicago Theatre: Chelsea Handler
Cubby Bear: Spacehog, Holding Mercury, Maybenauts
Double Door: Lubriphonic, Yo Mama’s Big Fat Booty Band
Empty Bottle: 3 Leg Torso, Portico Quartet
Hideout: Mondo Drag, The Mediums, Moonrises
Lincoln Hall (7pm): El Ten Eleven, Dosh, Baths
Lincoln Hall (11pm): INNERPARTYSYSTEM, Mr White, more
Martyrs (7pm): Liz Knowles
Martyrs (10pm): Debo Band, Fendika, Magic Carpet
Mayne Stage: Tommy McCracken & The Force of Habit Band
Metro: Menomena, Suckers, Tu Fawning
Old Town School of Folk: Kinobe & Soul Beat Africa, Meklit Hadero
Park West: Little Feat
Reckless Records (3pm): Bongripper
Riviera: Of Montral, Janelle Monae
Reggie’s Rock Club: Street Dogs, Flatfoot 56, Left Alone, Continental
Ronny’s: The Brokedowns, Bust!, Vacation Bible School, more
Saki (6pm): Alla
Schubas (7pm): Matt Hires, Camera Can’t Lie
Schubas (9pm): Matt Hires, Camera Can’t Lie, Lauren Shera
Subterranean (7pm): Jay Bennett Foundation benefit ft. Edward Burch, David Vandervelde, more
Subterranean (10:15pm): Craze, Kill The Noise, Klever, Zebo


SUNDAY

Beat Kitchen: You, Me & Everyone We Know, Queens Club, Take Cover, Stay Golden
Chicago Theatre: Chelsea Handler
Darkroom: Phillip Morris, Agents of Changes, Scarlet Monk & Her Orchestra, more
Double Door: Bly Phoenix, Half-Pint Jones
Empty Bottle: Nymph, Dark Fog, Verma
Hideout: Royal Bangs, Chain Gang of 1974
House of Blues (Backporch): Zee Avi, In Tall Buildings
Lincoln Hall: Sea Wolf (solo acoustic), Sera Cahoone, Patrick Park
Martyrs: Emeline Michel, DJA-rara
Mayne Stage: Las Guitarras de Espana – Indo-Afro Flamenco Fusion performance
Metro: Caribou, Emeralds
Old Town School of Folk: Connie Smith, Robbie Fulks
Reggie’s Rock Club: The Sway Machinery, Khaira Arby
Riviera: The National, Owen Pallett [SOLD OUT]
Ronny’s (5pm): American Cheeseburger, Rat Bastards
Ronny’s (9pm): The Mpls Henrys, Hot Panda, Train Across The Sea, The Spend
Schubas: Van Dyke Parks, Clare & The Reasons
Subterranean: Drink Up Buttercup, North Highlands, On Again Off Again

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 20 September 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [Sept. 13-19]

What turned out to be an extremely weak August (and early September) concert calendar has finally turned a corner. As I write this, we’re about to enter into a stretch of two months with some absolutely incredible shows. In fact, it very well may be the most exciting two months of live music I’ve ever had in my life — Guided By Voices, Pavement, Teenage Funclub (twice!), The Frames, The Vaselines, Greg Dulli, five days of Riot Fest, Sufjan Stevens, Belle and Sebastian, Forgetters and on and on.

I’m serious when I say this — there aren’t going to be many better times to be a music fan, in Chicago or elsewhere. So do yourself a favor and try to get out to some upcoming shows. You’ll be glad you did.

Here are this week’s shows. Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Oh, and be sure to check out the embedded videos/audio below to get a taste of some of the bands playing this week.


MONDAY

Beat Kitchen: The Hate Maxes, Streetwisemen, Bizarbies, Born to Love Volcanos
Double Door: Coldcock Jones & The Shithawks, Tina Sparkle, Jared Grabb
Empty Bottle: Distractions, Mako Sica, Radio People [FREE]
Hideout: Robbie Fulks w/ The Hoyle Brothers
Lincoln Hall: Jenny and Johnny, Love As Laughter, Jaill [SOLD OUT]
Martyrs: Bonzo Terks, the Quick and Easy Boys, BC
Pritzker Pavilion: Pavement, No Age
Reggie’s Rock Club: Chali 2na, Rita J., Heatbox, Whojahsay
Schubas: The Dø, Dirty Diamonds, The Wooden Sky

Pavement: “Range Life” (video)
Robbie Fulks: “Let’s Kill Saturday Night” (live video)


TUESDAY

Darkroom: Voxhaul Broadcast, The Gentlemen’s Club, more
Double Door: Asa Ransom, Perfect Kiss, Violetness, Maybenauts [FREE]
Empty Bottle: Dick Wolf!, Mutts, Brontosaurus [FREE w/ RSVP]
Enemy: Corridors, Cleared, Brett Naucke, Duplicates
Evanston SPACE: Jeff Daniels
Hideout: Sanctified Grumblers
Lincoln Hall: The Beautiful Girls, Giant Panda Guerilla Dub Squad, Kinetix
Martyrs: Euforquestra, The Opposition Party
Quenchers: Alysheba
Ronny’s: Gestapo Khazi, Population, Pink Torpedo, Flake Like
Schubas: Garotas Suecas, I Kong Kult
Subterranean: Strong Arm Robbery, Safe Haven, Ambient Green, The Sound of Us Not Drowning

Dick Wolf!: <a href="http://dickwolf.bandcamp.com/album/dick-wolf-demo">DICK WOLF! Demo by DICK WOLF!</a> (3-song demo)


WEDNESDAY

Beat Kitchen: Good Work Johnson, Ormen Lange, Arbit, Droughts
Double Door: Jim Jones Revue, Lasers and Fast and Shit, Hillbilly Casino, Sonic Boom
Empty Bottle: Sin Ropas, Father Murphy, Hands of the Hydra, Mahogany Frog
Evanston SPACE: Raul Midon, Jen Lowe, Johnny Rabb
Hideout: Immediate Sound Series ft. My Silence, Joshua Abrams
Lincoln Hall: Thee Oh Sees, The Hot Machines, Paul Cary
Martyrs: Big T1me, Tabitha Rae & the TKOs, Marvin Tate
Metro: The Glitch Mob, Martyparty
Park West: The Airborne Toxic Event, The Calder Quartet [SOLD OUT]
Permanent Records (5pm): Super Wild Horses
Quenchers: The Groundkeepers, TBA
Reggie’s Rock Club: Caspian, The Alaya Conscious, The Crown and Two Chairmen, The Felix Culpa
Schubas: Cobalt & The Hired Guns, Run Run Run, PS I Love You
Subterranean: The Fallen Rivers, Buxter Hoot’n, Todd Kessler and the New Folk, Jessica Robbins

Jim Jones Revue: “Rock’n’Roll Psychosis” (video)
Thee Oh Sees: “Meat Step Lively” (video)


THURSDAY

Abbey Pub: HEMI, Cealed Kasket, Space Versus Time
Bottom Lounge: Blah Blah Blah, The Blind Staggers, Of1000faces
Double Door: Garage-a-Trois ft. Stanton Moore, Marco Benevento, more
Empty Bottle: Mt. St. Helens Vietnam Band, Judson Claiborne, The Field Auxiliary
Evanston SPACE: Dan Hicks & The Hot Licks, Tony Furtado
Hideout: Darling, Rachele Eve, Tin Tin Can
Lincoln Hall: David Bazan, The Mynabirds
Martyrs: Ali Baba’s Tahini, Macpodz
Mayne Stage: Colin Tyler, The Outbreaks, Johnny Sullivan, Ron Ivy
Quenchers: Scale Model, Kinkador, Phil Angotti
Reggie’s Rock Club: Nappy Roots, Innosphere, Big Splashes, Anti-Crew
Ronny’s: The Neutron Bombs, Red Denizen, The Gaze, Stiff Bindles, Ratguts
Schubas: Crooked Still
Subterranean: Sincerely Calvin, The Moves, Collectors, Pet Lover

David Bazan (w/ Casey Foubert): “Hard To Be” (live video)
The Mynabirds: NPR Tiny Desk Concert (video)
Mt. St. Helens Vietnam Band: “Cheer For Fate” (video)


FRIDAY

Abbey Pub: Ramova, The Cathy Santonies, Faggy Pussy
Beat Kitchen (6:30pm): Victorian Halls, Rosaline, Par Avion
Beat Kitchen (10pm): Molehill, All Things Lucid, Steve Stone
Bottom Lounge: Despised Icon, Misery Index, Revocation
Double Door: Electric Six, The Constellations, Javelins
Empty Bottle: Owen, Savoir Adore, Streets on Fire
Evanston SPACE: John Gorka
Hideout: Mittens on Strings, Daniel Knox, Magic Gloves
House of Blues: Railroad Earth, Toubab Krewe
Lincoln Hall: School of Seven Bells, Active Child
Martyrs: The Handsome Devilz
Mayne Stage: Shannon McNally and Hot Sauce, Haywood Yards, more
Metro: Dirty Projectors, Happy Birthday
Old Town School: Texas Tornados, The Hoyle Brothers
Quenchers: Oro, Self Evident, The Bronzed Chorus
Reggie’s Rock Club: Katatonia, Swallow the Sun, Orphaned Land, more
Ronny’s: Gypsyhawk, Jehovah Mustache, Killer Moon
Saki (6pm): Radar Eyes, Doomstar
Schubas (7pm): Mark Olson, Cory Chisel
Schubas (10pm): Colour Revolt, Pomegranates

Subterranean: Tera Melos, Castevet, Shapers
Viaduct Theater: Neil Hamburger, The Kenny “K-Strass” Strasser Yo-Yo Extravaganza, more

Mark Olson: “Over My Shoulder” (live video)
Pomegranates: “Corriander” (live video)
Happy Birthday: “Girls FM” (live video)


SATURDAY

Abbey Pub: Earthen Grave, Bible of the Devil, Stone Magnum, Diamond Plate
Beat Kitchen: Lights Over Paris, Some Hear Explosions, Litchfield
Beauty Bar (10pm): Best Coast DJ set
Bottom Lounge (5:30pm): Action Blast, Dear Noel, Trainwreck Symphony, Goodbye Good Sense
Bottom Lounge (11pm): Armitage Shanks
Depaul University Museum: Bottomless Pit (7pm), Bear Claw, The Bismarck
Double Door: Charlatans UK, Sherlocks Daughter
Empty Bottle: White Mystery, Super Wild Horses, Wet Hair, Outer Minds
Evanston SPACE: Brendan James, Ellery & Lauren Shera
Hideout: Peter Stampfel, The Cairo Gang
House of Blues: Kottonmouth Kings, Blaze Ya Dead Homies, Big B, Bliss N Eso
Lincoln Hall: Justin Townes Earle, Jessica Lea Mayfield
Martyrs: The Branded, Sonic Pistol, The Dirty Vibe, Thunderunderus
Metro: Titus Andronicus, Best Coast, Free Energy, Male Bonding
Old Town School (7:30pm): Aimee Mann
Old Town School (10pm): Aimee Mann

Park West: Tommy Emmanuel
Quenchers: Jon Langford and Skull Orchard, Black Nag
Reckless Records/Lakeview (5pm): Justin Townes Earle
Reggie’s Rock Club: Blitzkid, Audio Violence, The Ugly, Glass Dicks
Ronny’s (5pm): The Please & Thank Yous, Mixtapes, Two Houses
Ronny’s (10pm): Lionlimb, Ol’ Boy, Channel Four
Schubas: Elmwood, Rob Nicholas
Subterranean: Jesse Malin & The St. Marks Social, Moneybrother, Musikanto

Titus Andronicus: “A More Perfect Union” (video)
Justin Townes Earle: “Mama’s Eyes” (live video)
Jon Langford: “All Around” (live video)


SUNDAY

Beat Kitchen: Ribbons, Weye
Double Door: Honest Engines, Mike + Ruthy (of The Mammals), G Dolce
Empty Bottle: CAW! CAW!, We Are Country Mice, Ortolan
Evanston SPACE: Michelle Shocked
House of Blues: Natalia Lafourcade
Lincoln Hall: Margot & The Nuclear So and So’s, The Lonely Forest, Cameron McGill
Mayne Stage: Drop Steady, The Crombies, Tracer Bullet
Metro: Matt & Kim, The So So Glos
Old Town School: Aimee Mann
Park West: Tommy Emmanuel
Quenchers: Grant Hart, Land of the El Caminos, Sunken Ships
Reggie’s Rock Club: The Chop Tops, The Gravetones, The Heavies, more
Ronny’s: Descender, Boots With Spurs, Arcadia Hero, Lexie Trip
Saki (3pm): Bedfellows, Reds and Blue
Subterranean: The Sweeps, Sons of the West, Vows, Cyrus Goudarzi

Margot & The Nuclear So and So’s: “As Tall As Cliffs” (video)
Aimee Mann: “Save Me” (live video)
Grant Hart: “Nobody Rides For Free” (video)

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 13 September 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [Sept. 6-12]

Solid week of music coming up here in Chicago. The only two shows I’m definitely going to are Tommy Keene at Schubas on Thursday and Hey Rosetta! at Lincoln Hall on Friday, but there’s plenty of other interesting stuff that might convince me to venture out on other nights.

One show I will not be seeing, however, is that Slash set with Myles Kennedy on vocals (opening for Billy Idol). Based on the video I’ve seen, I’d much prefer to see Axl Rose show up an hour late with a team of fake Slashes than Slash show up on time with this dude.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to. Oh, and be sure to check out the embedded videos/audio below to get a taste of some of the bands playing this week (including Slash and not-Axl performing “Paradise City”).


Monday, September 6
Empty Bottle: Charlie Deets, Aleks Eva, Photo.sans.nom [FREE SHOW]
South Belmont Harbor: Joyous Outdoor Event – Purple Apple


Tuesday, September 7
Double Door: Luster, Grey Market, Parts Per Million, Absolutely Perfect
Empty Bottle: MEAH!, Maribelle, Wish Gift [FREE w/ RSVP, $8 door)]
Fireside Bowl: Old Scars, The Old Comiskeys
Hideout: Sanctified Grumblers
Lincoln Hall: Midwest Hype, Soul Vendor, The Velvet Jimis, Dubasaurus
Martyrs: Pecha Kucha
Ronny’s: Blood Feathers, Laura Stevenson and the Cans, Transmontane
Schubas: Songcircle: Chicago Showcase ft. Daysleeper, Emily White, more
Subterranean: Agent Ribbons, 8 Inch Betsy
Whistler: Automata, Information Superhighway, DJ The Gaucho


Wednesday, September 8
Abbey Pub: Graphic Nature, Wolcott, Dawn Xiana Moon
Beat Kitchen: Young Widows, Helms Alee, Let’s Pet
Empty Bottle: I Ching Quartet, CJ Boyd, Dadad
Evanston SPACE: Carbon Leaf
Hideout: Immediate Sound Series ft. Jason Roebke, Keefe Jackson Trio
House of Blues: Ghostland Observatory
Lincoln Hall: Hallogallo 2010 – Michael Rother and Friends (perf. music of NEU!), Disappears
Martyrs: Papadosio, Finley Knight
Mayne Stage: The Spring Standards, Cains and Abels, What About Rosalind
Museum of Contemp. Art: Rhys Chatham Trio ft. Tim Barnes & David Daniell, John Wiese, Bill Orcutt
Reckless Records (Wicker Park – 12pm): Bill Orcutt
Reggie’s Rock Club & Music Joint (6pm): Reggie’s 3-year Anniversary ft. Ha Ha Tonka, Treaty of Paris, more
Riviera: Billy Idol, Slash ft. Myles Kennedy
Ronny’s: Khann, Wasted Fortune, Giraffe Amputation
Schubas: Rick Shapiro, Prescott Tolk, Drew Michael, Junior Stopka
Subterranean: Casiotone For The Painfully Alone, Otouto, Key Losers
Whistler: Flagstaff

Slash w/ Myles Kennedy: “Paradise City” (video)
Michael Rother + Friends: live at Lincoln Center (video)


Thursday, September 9
Beat Kitchen: Lionheart, Donnybrook!, Call to Preserve, Stand United, All To Hell
Darkroom: Fort Wilson Riot, Holyoke, Zapruder Point, The Benders
Double Door: Miami Horror, The Midnight Conspiracy, Codebreaker, Kid Color
Empty Bottle: The Bears of Blue River, Thieving Irons, Teenage Rage
Evanston SPACE: Garnt Rogers, Luke Sayers
Hideout: Cool Devices, Frigates, Tacoma Narrows
Lincoln Hall: Marina & The Diamonds, Young The Giant
Logan Square Aud.: Sleep, Lichens, Ga’an
Martyrs: Great American Taxi, Steakhouse Mints
Metro: Ludo, There for Tomorrow, The Graduate, Tommy & The High Pilots
Reggie’s Rock Club: Pac Div, Chuck Inglish and VIPJ of Cool Kids, DJ Skooda
Ronny’s: TV Buddhas, Birth, Death Valley, Billy Harris
Schubas: Tommy Keene (performing “Songs From The Film”), The Handcuffs
Subterranean: The Love Shots, Mother Culture, Ryan Traster, Empire State Express
Whistler: Battlehooch, Village

Tommy Keene: “Places That Are Gone” (on Conan O’Brien in 1994)


Friday, September 10
Abbey Pub: The Strawbs (acoustic), Sir Plastic Crimewave
Beat Kitchen: The Ataris, Gasoline Heart, The Scissors, Finishing School
Bottom Lounge (Volcano Room): Reunion: Papa Tony, Electrik Bill, DJ Misfit, Erik Flash
Double Door: Fu Manchu, Black Tusk, Audio Violence, Anxiety High
Empty Bottle: Rangda, Efterklang, Michael Zerang/Jim Baker Duo, Buke & Gass
Evanston SPACE (7pm): Anais Mitchell
Evanston SPACE (10pm): Devon Allman’s Honeytribe
Hideout: Death Ships, Clip Art, John Roeser Avenue, T’bone
House of Blues: The Giving Tree Band, JC Brooks/Uptown Sound, How Far to Austin, The Future Laureates
Lincoln Hall: Hot Hot Heat, 22-20s, Hey Rosetta!
Lucky Gator Loft: UV Race, Raw Nerve, Population, Daylight Robbery
Martyrs: Papa Grows Funk, BS Brass Band, Hot Club of Detroit
Mayne Stage: HeyPenny, Kyle Andrews, Seafarer, A Light Sleeper
Metro: A.D.D., Skank, Kastasyde, The Burning Down, Stuck Underwater
Old Town School of Folk: Sam Amidon, Via Tania
Reggie’s Rock Club: Typical Cats, Qwel & Maker, DJ SPS, more
Riviera: Ratatat, Dom, Bobby Birdman
Ronny’s: The Amazing Larries, Talky Tina, Lynyrds Innards, Sore Subjects
Schubas: Matt Ryd, Mike Mentzer, Little Light
Subterranean: Skybox, What Laura Says

Hey Rosetta!: “Young Glass” (live video/new tune)
Skybox: “In A Dream” (video)


Saturday, September 11
Abbey Pub: Anatomy of Habit, E.T. Habit, Lechuguillas, Disrobe
Aragon: Ruben Blades, Tito Nieves, Gilberto Santarosa
Beat Kitchen (11:30am): Concert for Kids Block Party
Beat Kitchen (8:30pm): The Bomb, Noise by Numbers, The Transgressions, No Enemy!
Chicago Theatre: Dukes of September Rhythm Revue (Donald Fagen, Michael McDonald, Boz Scaggs)
Crown Tap Room: Mississippi Gabe
Double Door: Kele, Does It Offend You Yeah?, Innerpartysystem
Empty Bottle: High Places, Wooden Shjips, Julian Lynch, Ahleuchatistas
Evanston SPACE: Chris Smither
House of Blues: Led Zeppelin 2 (tribute)
Lincoln Hall (7pm): Alice Peacock (Rock for Reading benefit)
Lincoln Hall (10:30pm): Just Desserts #10 – The Hood Internet, Kid Static
Martyrs: Assembly of Dust
Mayne Stage: Chevere
Metro: Monsters, Rooks, Thieves, Demolisher
Old Town School of Folk: Abigail Washburn
Park West: Ludacris
Reggie’s Rock Club: The Tossers, Nefarious Fat Cats, Scott Lucas and the Married Men, Das Kapital
Ronny’s: Let Me Run, Rust Belt Lights, X Is For Eyes
Saki (3pm): Streets On Fire
Schubas: Unicycle Loves You, Village, The Nurse Novels
Subterranean: Apteka, Sissy Mena, Secret Colours, Kam
Vic: Xavier Rudd & Izintaba, Good Old War

Apteka: Traitors 7″ <a href="http://apteka.bandcamp.com/album/traitors-7"></a> (audio)
Kele: “Tenderoni” (video)


Sunday, September 12
Beat Kitchen: Girl in a Coma, Hacienda, Sick of Sarah
Empty Bottle: CAVE, Cloudland Canyon, Mick Barr, Helen Money
Lincoln Hall: Wavves, Christmas Island, Killer Whales
Mayne Stage: Cathy Richardson, Wendy Colonna
Old Town School of Folk: Voices of Resistance Nice – Fair and Lovely
Reckless Records (Wicker Park – 2pm): Cloudland Canyon
Reggie’s Rock Club: The Chop Tops, The Gravetones, Johnny Murder and the 25 To Life, more
Schubas: Emily Wells, Angel Olsen
Subterranean: The Rails, Crash Hero, Standby Radio
Whistler: Perseus Noble, Chew Heart

Hacienda: “She’s Got A Hold On Me” (video)
Wavves: “Post Acid” (video)

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Sunday 5 September 2010 at 12:15 pm

This Week In Chicago [Aug. 30 – Sep. 5]

Wow, talk about a slow week. I suppose if I cared about any of the artists at the North Coast Festival I might think otherwise, but as it stands, it looks like I’ll be attending one, maybe two, shows this week. Not good. That said, the Thomas Function/White Mystery/Cococoma show at Crown Tap Room on Saturday is a major winner, and it gives me the opportunity to finally check out Crown Tap Room. See you there?

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to.


Monday, August 30
Double Door: Names Divine, Nude Sunrise, Forbes/Young Duo, The Kremlin
Empty Bottle: Stereo Total, Brilliant Pebbles, Boutros
Hideout: Daddy’s Book Party ft. Lindsay Hunter, Lindsay’s Dad, Blake Butler, more
Martyrs: Booty Movement Coalition
Pritzker Pavilion (12pm): Future Rock
Ronny’s: Almanac, Cody Copeland, Pat Hull, Zikr
Schubas: Volcanoes Make Islands, Scott Lucas & The Married Men, Mutts, more


Tuesday, August 31
Empty Bottle: The Great Society Mind Destroyers, Geffika [FREE w/ RSVP]
Evanston SPACE: The Civil Wars & Madi Diaz, Tim Schurrer
Fireside Bowl: Treasure Fleet, Lipreader, Dastard, FXHK
Hideout: David “Honeyboy” Edwards, Sanctified Grumblers
Lincoln Hall: Orgone, The Right Now, Nootka Sound, The Dirty Diamond DJs
Schubas: Sarah Jaffe, Rego
Subterranean: Community College, Seafarer, House Sounds, Richardson Richardson


Wednesday, September 1
Abbey Pub: Pro Blak, Fatel Flows, ATrade, Mark n’ Genius, more
Crown Tap Room: Grown Up, Dumpster Babies, Magic Milk
Double Door: Some Years Later, Ambient Green, The Auctioneers, Luring Thieves
Empty Bottle: Tyevk, Loose Dudes, Bummers
Evanston SPACE: Sam & Ruby, Abalone Dots
House of Blues: Apocalyptica, Dir En Grey, Evaline
Martyrs (7pm): Tributosaurus becomes The Moody Blues
Martyrs (10pm): Tributosaurus becomes The Moody Blues
Ravinia: The Beach Boys
Schubas: Eliabeth Cook, Ernie Hendrickson


Thursday, September 2
Abbey Pub: Counting Cards, File Explodes, Shadow is Past
Beat Kitchen: X Is For Eyes, Lowtalker, The Snips, Belmont Transfer
Crown Tap Room: Verma, Dire Wolves, Solar Fox
Darkroom: Vincent Minor, Slow Witch, Matt Hopper & The Roman Candles, The Devil Whale
Double Door: Ready the Destroyer, Starter Kit, Barcait Couture, Without a Breath
Empty Bottle: JEFF, The Brotherhood, Wizzard Sleeve, Daily Void
Evanston SPACE: BeauSoleil Quartet
Hideout: Baby Teeth, Singing In The Abbey, Man Is A Man
Lincoln Hall: Someone Still Loves You Boris Yeltsin, Telekinesis, The Kickback
Martyrs: Big C Jamboree ft. Gas House Gorillas
Reggie’s Rock Club: Swingin’ Utters, The Menzingers, The Stranger, The Please & Thank Yous
Riviera: Scissor Sisters, Sammy Jo
South Belmont Harbor: Joyous Outdoor Event – JC Brooks & The Uptown Sound
Schubas: Sarah Vonderhaar, Martha Berner
Subterranean: Wolf In A Spacesuit, Dale Earnhardt Jr. Jr., The Single Helix, Earth Program


Friday, September 3
Abbey Pub: V Sparks, Fifth Story, Just Married, more
Beat Kitchen: Jookabox, Truman & His Trophy
Bottom Lounge: Loyal Divide, The Flavor Savers
Double Door: Jason Gatz, O.D., Que Billah, Boy Illinois, Ronnie Bass, DJ Trentino
Empty Bottle: The Poison Arrows, Follows, This Is Versailles
Hideout: Altered States, Cool Memories, Baltimore Art Department
Lincoln Hall: Murley Shertz, Train Company, Markit 8, Peter Terry
Martyrs: Valius, The Locals, Halfway North
Metro: The Hudson Branch, Camera, Reds and Blue, My My My
North Coast Festival: Chemical Brothers, Paul van Dyk, Pretty Lights, more
Reggie’s Rock Club: The Rosedales, The Mission Creeps, Outburst on the 66
Schubas: California Wives, Color Radio, Panda Riot, Gemini Club (DJ set)
South Belmont Harbor: Joyous Outdoor Event – Ezra Furman & The Harpoons
Subterranean: Begin By Gathering Supplies, Trophy Wives, The Pear Traps, Odd Obsession (DJ)


Saturday, September 4
Abbey Pub: Kid A (Radiohead trib.), Handsome Devilz (Morrissey/Smiths trib.), Mr. Gray
Aragon: El Tri
Bash on Wabash (12-10pm): Flosstradamus, Hood Internet, more
Beat Kitchen (6pm): Dormlife, Nick Miller and the Neighbors, The Outbreaks, And After
Beat Kitchen (10:30pm): Come On Come On, Pal, The Sleights
Beauty Bar: Baio, DJ Zebo
Bottom Lounge: Boys Noize, Kissy Sellout
Crown Tap Room: Thomas Function, White Mystery, Cococoma
Double Door: The New Mastersounds, Family Groove Company
Empty Bottle: Frontier, special guests
Evanston SPACE: This Must Be The Band
Hideout: Altered States, Cool Memories, Baltimore Art Department
House of Blues: Lucky Boys Confusion, Allister, Facing Forward, Adora
Lincoln Hall/Schubas Boat @ Columbia Yacht Club: Stay Smooth XIV: Nowhere Left to Rum
Lincoln Hall (10:30pm): Dominique Young Unique, BBU, Money Penny (DJ set), more
Martyrs (7pm): Heather Styka
Martyrs (9:30pm): Bakelite Army, Tommi Zender & Friends, Machine Gun Mojo
Metro: The Omega Moos, Wyllys
North Coast Festival: Moby, Umphrey’s McGee, De La Soul, The New Deal, more
Reggie’s Rock Club (5pm): A Wilhelm Scream, Counterpunch, The Sky We Scrape, Thrillage
Reggie’s Rock Club (10pm): William Elliott Whitmore, The Steepwater Band, The Nadas
Ronny’s: Bass Line Bums, Tracer Bullet, On The Attack
Schubas: Bumpus, Rita J, DJRC
South Belmont Harbor: Joyous Outdoor Event – Scotland Yard Gospel Choir
Subterranean (6pm): New Generation Dudes, Weekend FM, Too Close to Perfect, The Orwells
Subterranean (10:15pm): I&A, Wes Restless, Vertual Vertigo, Scheme, Goodlife


Sunday, September 5
Aragon: Vampire Weekend, Beach House, Dum Dum Girls
Bash on Wabash (12-10pm): Cracker, Asobi Seksu, Detroit Cobras, more
Beat Kitchen: (The Return of) The Gear w/ Phil Angotti, Eric Howell, more
Bottom Lounge: Brendan & Joel of Umphrey’s McGee
Empty Bottle: Warm Ones, Silverghost
Evanston SPACE: Asobi Seksu, Shaper
House of Blues: Crowded House
North Coast Festival: Nas & Damian Marley, Disco Biscuits, Maps & Atlases, Phantogram, more
Reggie’s Rock Club: Ghetto Division, Seel Fresh, Guns Down, Phero, P. Choppa
Ronny’s: Miles of Kyles
Saki (2pm): Radar Eyes
South Belmont Harbor: Joyous Outdoor Event – Ssion, My Gold Mask
Subterranean: House of Normandie, Rabble Rabble, People Sometimes, The Hudson Landing

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 30 August 2010 at 9:19 am

This Week In Chicago [August 23-29]

Very solid week of music in town this week. Several big conflicts, which typically would annoy me, but given how slow things have been for the last month or so, I can handle it.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to.


Monday, August 23
Beat Kitchen: Nathen Maxwell & The Original Bunny Gang, The Crombies
Double Door: Jessica Robbins, A Wu Li Conspiracy, more
Empty Bottle: Dusty Bible, Tirra Lirra, The Brothers Goforth [FREE]
Hideout: Robbie Fulks – String Wizard Trio
Martyr’s: M13, Chris Siebold & Psychles
Park West: Brandon Flowers [SOLD OUT]
Reckless Records/Lakeview (3pm): Julian Lynch
Reggie’s Rock Club: Exodus, Malevolent Creation, Holy Grail, more
Ronny’s: Frozen Teens, Street Legal, Nature Boys, Planet Ketchup
Schubas: Archie Powell & The Exports, Two Star, Stay Golden
Subterranean: Black Bear Combo, Neo, Tribraco, Jim Tashjian Group


Tuesday, August 24
Darkroom: Ego Likeness, The Ludovico Technique, Short to Ground
Double Door: Small Houses, Mitch Mead, John Davey, more
Empty Bottle: Unsane, Today Is The Day, Keelhaul
Hideout: Sanctified Grumblers
Martyr’s: Farkus, Darrick Thompson, Greg Thomas
Ronny’s: The Hamburglars, International Espionage!, more
Schubas: The Wooden Birds, Dan Mangan, Hospital Ships
Subterranean: Bad City, Dastardly, George Swayne


Wednesday, August 25
Double Door: Always the Villain, Voodoo Pilot, Ampline, more
Empty Bottle: Paul Collins Beat, Half Rats, Ian Olvera & The Sleepwalkers
Hideout: Immediate Sound Series ft. Elisabeth Harnik, Ken Vandermark, more
Lincoln Hall: Deanna Devore, Cole DeGenova & The People’s Republic, more
Martyr’s: Cabaret Vagabond
Pritzker Pavilion: David Gray & Ray LaMontagne
Reckless Records/Lakeview (6pm): Sarin McHugh and the Everymen
Reckless Records/Wicker Park (3pm): Paul Collins Beat
Reggie’s Rock Club: Enthroned, Destroyer 666, Pathology, Cardiac Arrest
Schubas: Casiokids, Light Pollution


Thursday, August 26
Abbey Pub: Pheta Morgana, Waiflike, Polymer Twins, Art Garden
Beat Kitchen: Poison Control Center, Holyoke, Chrash
Darkroom: Dorian Taj, La Scala, The Ragtones
Double Door: Dick Wolf!, Conrad Richards, Dozens, Origin of Animal
Empty Bottle: Belmondos, Nathan Xander & Witchouse, Welcome to Ashley
Hideout: Hollows, Tyler Jon Tyler, Half Rats
Lincoln Hall: Vienna Teng & Alex Wong, The Guggenheim Grotto
Martyr’s: 3 in Counting, Ben Keeler & the 500 Club, Dawn Xiana Moon
Park West: Justin Nozuka Band
Reggie’s Rock Club: The Bitter Wigs, Mark the Knife, Lasers and Fast and Shit, more
Ronny’s: The Bumpus Hounds, Dingus, The Roaring .22s, Thirty Case Chase
Schubas: Lou Barlow & The Missingmen, Wye Oak, Young Man
Subterranean: The Lavellas, Mr Russia, Magnetars


Friday, August 27
Abbey Pub: Gypsyfly, Poundcake
Beat Kitchen: Spitalfield, Just Left, The Forecast
Bottom Lounge: Big Science, Post Honeymoon, The Kickback, Camera
Darkroom: The Melismatics, The Duke of Dark, Blane Fonda, more
Double Door: Otter Petter, Jessica Godwin, Scale Model, The Visitors
Empty Bottle: God Bullies, TV Ghost, White Drugs, My Cold Dead Hand
Logan Square Aud.: Jon Drake & The Shakes, The Shams Band, The Minneapolis Henrys, more
Hideout (6:30pm): Flame Shark, T-Bird Magera, The Cells, Curtis Evans
Hideout (10pm): Michael Columbia, Running, Verma
Lincoln Hall: White Mystery, The 1900s, Lover!
Martyr’s: Hollus, Dirty Rooks, Delta Routine
Metro: Cameron McGill & What Army, Horse in the Sea, more
Old Town School: Fruit Bats, Nathaniel Braddock
Reggie’s Rock Club: Coliseum, Sweet Cobra, Burning Love, Fight Amp
Ronny’s: She Likes Todd, The Tired and True, Loudmouth, The Atrocities
Schubas (7pm): Drag the River (acoustic), Cory Branan
Schubas (10pm): Brent Puls, Death Ships, The Glory Singers
Subterranean: Riot Inside, Room 101, Arma, Echo Son


Saturday, August 28
Abbey Pub: Benefit for Youth Recordings Chicago
Beat Kitchen: Spitalfield, Nervous Circuits
Bottom Lounge: 1000 Vertical Feet, Phaded
Double Door: American Motherload, Black Angus, Admiral of Black, Blackbox
Empty Bottle: Windy City Soul Club
Hideout: Warmbloods, Mistress Stephanie & Her Melodic Cat
Lincoln Hall: Memoryhouse, Twin Sister, Yawn, Distractions
Martyr’s: Reckoning, Blood on the Tracks, The Rolling ClonesUSA
Metro: Team Bayside High, Zebo, Alex Zelenka, more
Old Town School: Todd Snider
Park West: Zoso (Led Zeppelin tribute)
Reggie’s Rock Club: Textures of Lions, The Megabangers, Fain, more
Ronny’s: Highball, Be My Doppleganger, The Neutron Bombs, Sore Subjects
Saki Records: Paper Mice (4pm), Locks (3pm)
Schubas: The Rural Alberta Advantage, The Wooden Sky
Subterranean: Tub Ring, Dr Killbot, Dr Manhattan, Mose Giganticus


Sunday, August 29
Aragon: Iggy and the Stooges
Beat Kitchen: Alert, Beckon Q, Roots 101, more
Bottom Lounge: The Audition, Breathe Electric, The Action Blast, more
Double Door: Down-Fi, Rodeo, Dogs of Fortune
Empty Bottle: DISROBE, DAD, Skank Wolf & The Mange
Hideout: Kumail Nanjiani, Beth Stelling, Joselyn Hughes
Lincoln Hall: Carioca Trio
Metro: Curren$y and Friends
Ronny’s: Almanac, Cody Copeland, Pat Hull, Zikr
Saki Records: The Velcro Lewis Group (3pm)
Schubas: TV Torso, Radar Eyes, The Lighthouse and the Whaler
Subterranean: Teenage Bottlerocket, The Reaganomics, Love & Squalor

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 23 August 2010 at 8:45 am

This Week In Chicago [August 16-22]

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to.


Monday, August 16
Double Door: The Forty Whacks, ThunderDriver, more
Empty Bottle: Paper Mice, Laarks, Unmanned Ship [FREE]
Hideout: Robbie Fulks – Doghouse Flights w/ Beau Sample
Martyrs: Tin Lynott
Pritzker Pavilion (12pm): The Juan Maclean (DJ set)
Pritzker Pavilion (6:30pm): Lost In The Trees
Schubas: The Names That Spell, Dastardly, Honest Engines, The Hate Maxes
Vic: Interpol, Twin Tigers


Tuesday, August 17
Abbey Pub: Thirst E, Angie Star, K. Williams, more
Charter One Pavilion: My Morning Jacket
Double Door: Sawbuck, Brother George, The Nashville Wreckers, more
Empty Bottle: Ty Segall, Royal Baths, CoCoComa
Hideout: Sanctified Grumblers
Martyrs: Enlou, Bo & The Locomotive, Benjamin Ezra, Warren Buckler
Permanent Records (5pm): Ty Segall, Baths
Reggie’s Rock Club: Dexterous Roy, Kris Myers of Umphrey’s McGree, Liquid Soul, more
Ronny’s: Crunk Witch, Devon Kay & The Solutions, The Kickback, Sisero
Schubas: Ari Herstand, Joey Ryan & Kenneth Pattengale


Wednesday, August 18
Abbey Pub: When Clouds Attack, CMKT4, Bullet Called Life, Biographer
Beat Kitchen: The Wild Birds, The Yes Way, Hollis Brown, Governor
Bottom Lounge: Mel Hammond, Alex Zelenks, Source 1
Charter One Pavilion: Paramore, Tegan & Sara
Empty Bottle: Outer Minds, All Things Lucid, Sweet Spots, Yuppies
Hideout: Immediate Sound Series ft. Bhob Rainey, more
Martyrs: Looking Daggers, TAxi, Alma Sub Rosa
Reggie’s Rock Club: Dave Weiner, Rob Balducci, more
Ronny’s: Shit Heads, Sex Robots, Nightcap, more
Schubas: The Sweetback Sisters, Parkington Sisters
Subterranean: Hellsent, Robust, DJ Dallas Jackson


Thursday, August 19
Abbey Pub: The Canoes, Go Long Mule, Model N, The Van Goghs
Beat Kitchen: Sidewalk Chalk, Mos Scocious, Akasha, more
Bottom Lounge: Volbeat, The Sleeping, Dommin
Darkroom: Milk At Midnight, Tomorrow The Moon, Berserker Theory
Double Door: Soul Summit Dance Party
Empty Bottle: Remaindermen, True Womanhood, Neutral Uke Hotel, Angel Olsen
Evanston SPACE: The Watson Twins, Ferraby Lionheart
Hideout: JT and the Clouds, Dave McGraw and Crow Wing, Mandy Ferrarini
Lincoln Hall: David Singer & The Sweet Science, The Interiors, Nelken
Martyrs: Dead Superheroes Orchestra, more
Park West: An Acoustic Evening w/ Jon Anderson
Reggie’s Rock Club: The Handsome Devilz, Dec8de, Swoon Method
Schubas (7pm): William Fitzsimmons, Rosi Golan [ALL AGES]
Schubas (10pm): William Fitzsimmons, Rosi Golan


Friday, August 20
Abbey Pub: The Western, The Numbers
Beat Kitchen (6pm): Par Avion, Kirkland, Ava Waits
Beat Kitchen (10:30pm): The Mediums, The Action, Steve Stone
Bottom Lounge: Autolux, This Will Destroy You, Alla
Darkroom: The Rosen Association, 800Belover, more
Double Door: Suns, Robbers, Gaberdine, Brontosaurus
Empty Bottle: Dax Riggs, Brighton MA, Mark Trecka
House of Blues (9pm): STS9
Lincoln Hall: Elsinore, Canasta, The Bears of Blue River
Martyrs: The Charming Beggars, The Webstirs, The Delafields
Metro: Tokyo Police Club, Freelance Whales, Arkells
Old Town School of Folk: The Spares, Mike Mangione & The Union
Reggie’s Rock Club: The Tards, Ramova, Dethwarrant, more
Ronny’s: The Casting Out, Quite a Mob, The Minor League, The American Autumn
Schubas (7:30pm): Bushwalla
Schubas (10pm): The Sadies, Prichard
Subterranean: Doko Benjo, The Jordan Years, Cold Water Mystic
UIC Pavilion: Slayer, Megadeth, Testament


Saturday, August 21
Abbey Pub: Hospital Garden, Portable Models
Aragon: STS9, Mos Def
Beat Kitchen: The Felix Culpa, O’Brother, Tigers In The Backseat, Machree
Chicago Theatre: The Black Crowes
Double Door: Madina Lake, AM Taxi, The Fold, more
Empty Bottle: A Frames, Headache City, Bloodyminded
Hideout: Mad Decent Block Party ft. POPO, Maluca, more
House of Blues (7:30pm): George Thorogood & The Destroyers, Eddie Shaw
House of Blues (12:30am): Bassnectar
Lincoln Hall: Jimmy Webb, Barry Mann
Martyrs (7pm): Paul Sanchez, Shamarr Allen
Martyrs (9:30pm): 500 Miles to Memphis, Kopecky Family, more
Metro: Nocturna, DJ Scary Lady Sarah
Old Town School of Folk: The Nitty Gritty Dirt Band, Tangleweed
Reggie’s Rock Club: Brain Drill, Flesh Consumed, Arkaik, more
Ronny’s: Joan of Arc, Abner Trio, Maximum Wage, The Blue Ribbon Glee Club
Schubas (7:30pm): Screaming Females, Michael Michael Motorcycle
Subterranean: Sundowner, The Sidekicks, American War, This Is This


Sunday, August 22
Abbey Pub: Animal City, The Armchairs, The Bears of Blue River, Tin Tin Can
Beat Kitchen: Love of Everything, Eux Autres, City Center
Double Door: The Sparta Philharmonic, The Period, Cottonseed
Empty Bottle: Mumiy Troll, Run Run Run, Raised on Zenith
House of Blues: Rhythym Devils ft. Bill Kreutzmann + Mickey Hart
Reggie’s Rock Club: Goddamn Gallows, Nothing to Gain, Stang Stomper, more
Ronny’s: Kevin Seconds, Jaredd Grabb, Bill Tucker
Saki Records (3pm): Great Society Mind Destroyers, Rabble Rabble
Schubas: The Rails, The Ivorys, The Clergymen
Subterranean: You Hang Up, State & Madison, The Able Body

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 16 August 2010 at 9:30 am

This Week In Chicago [July 26-August 1]

Sorry about missing last week (again!). I typically write these posts over the weekend, but last weekend was Pitchfork Fest, and I’m sure you can understand that I was busy with other things. This week I have no such excuse.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to.


Monday, July 26
Double Door: We Make Thunder, Canning, Soft Jolts, The Forget Me Nows
Empty Bottle: Sadhu Sadhu, Cool Memories, Forget Cassettes [FREE SHOW]
Hideout: Robbie Fulks – I Heart Alex Chilton
Martyrs: Booty Movement Coalition, WATIV
Pritzker Pavilion (12pm): A Grape Dope ft. Spectronics (Dan Bitney of Tortoise)
Priztker Pavilion (6:30pm): Naomi Shelton and the Gospel Queens, Bomba Estereo
Reggie’s Rock Club: Bomb The Music Industry, The Gunshy, Sanawon, Sundials
Schubas: David Dondero, The Heligoats, Animal City


Tuesday, July 27
Beat Kitchen: Chicago Underground Comedy
Double Door: We Drive Yeah, The Grown Ups, Knockhopper, Sir Leo
Empty Bottle: Naomi Shelton & The Gospel Queens, JC Brooks & The Uptown Sound, more
Hideout: Sanctified Grumblers
House of Blues: The Gaslight Anthem, Tim Barry, Chamberlain
Lincoln Hall: Jump Smokers, Alex Peace, Mixin Marc, Jerzy
Metro: Smashing Pumpkins, Kill Hannah (Benefit for Matthew Leone)
Reggie’s Rock Club: Mysoiree
Ronny’s: Smiley With A Knife, The Para-Medics, Freudian Slip, Communipaw
Schubas: Adam Ezra Group, Ronnie & The Puzzle


Wednesday, July 28
Beat Kitchen: Aubyn Beth, The Sweeps, Sunset & Camden, Stereospeak
Chicago Theatre: Keane
Double Door: Andrew Edwards, Charlie Deets, Cave Bear
Empty Bottle: Puttin Out, Kramer vs. Kramer, Glass Bricks
Hideout: Immediate Sound Series ft. two sets with The Engines
Martyrs: Circus McGurkis, Dozens, Mother Brother
Reggie’s Rock Club: Diamond Plate, Rattlehead, Hexen, more
Ronny’s: Medications, Deleted Scenes, Remaindermen
Schubas: Ben Keeler & The 500 Club, Matt Kelly, Milk & Honey
Subterranean: The Protomen, Super 8 Bit Brothers, The Adventures of Duane & Brando


Thursday, July 29
Abbey Pub: Handsome Devilz, special guest DJs
Beat Kitchen: Lowdown Brass Band, The O’My’s, Jewsus
Double Door: Last Chance to Reason, Iron Thrones, Alaya Concious, Hessler
Empty Bottle: Columbines, JP and the Gilberts, Datus
Hideout: Zomes, Jason Urick
Lincoln Hall: Todd Carey, Jessica Robbins, Josiah Leming
Reggie’s Rock Club: Weekend FM, Scarlett, You & My Disguise, more
Ronny’s: Noise By Numbers, Horace Pinker, The Heat
Schubas: Alex Band, Mer
Subterranean: The Vindits, And I Was Like Why?, more


Friday, July 30
Abbey Pub: This Must Be The Band (Talking Heads tribute), Athens
Beat Kitchen (7:30pm): Paul F. Tompkins
Beat Kitchen (10pm): Paul F. Tompkins [SOLD OUT]
Bottom Lounge: Kung Fu Vampire, The Prep School Tragedy, 2nsane, more
Congress Theater: The Dead Weather, Harlem
Darkroom: Equalizer, New Duncan Imperials, Trailer Trash Tremblers, more
Double Door: Greensugar, Under Dover, Northpilot, Archeology
Empty Bottle: La Scala, The Loneliest Monk, Violetness
Hideout: Offstrings: Inventions for Guitar
House of Blues: The Dan Band
Lincoln Hall: Tift Merritt, Dawn Landes & The Hounds
Martyrs: The Ragbirds, Strange Arrangement, Waterstreet
Reggie’s Rock Club: Hell Awaits (Slayer tribute), Summon, Kastasyde, Degradation
Ronny’s: Cinco de Gatos, Formosa Triangle, Cory Flanigan, Fork In Socket
Schubas (7:30pm): Hamell On Trial
Schubas (10pm): Reds and Blue, Hollows, Royce
Subterranean: Mission of Burma, D. Rider, The Poison Arrows


Saturday, July 31
Abbey Pub: Comfortably Numb (Pink Floyd tribute)
Beat Kitchen: Lethal Poetry Presents… Night of Sight & Sound
Bottom Lounge: Cynic, Intronaut, Dysrhythmia
Congress Theater: Pastilla, Vicente Gayo & Hong Kong Blood
Double Door: Eliot Lipp, Alex B, The Gaslight Killer, Signal Path, DJ Thibault
Empty Bottle: TV Set, Night Beats, The Clams, Electric Hawk, DJ Psyched Alex
Hideout: Cults, Light Pollution
Lincoln Hall: The Right Now, JT & The Clouds, Dan Dyer, DJRC
Martyrs: Algebro, Paper Bear, Bright Young Things
Metro: Jokers of the Scene, Team Bayside High, Moneypenny (DJ set), more
Park West: Uncle Kracker
Permanent Records (5pm): Psychic Steel, Fielded
Reggie’s Rock Club (5pm): Teenage Rehab, The Nerve Sceme, more
Reggie’s Rock Club (9pm): Jungle Rot, Lightning Swords of Death, Woe of Tyrants, more
Ronny’s: Ono, Eyes, Jesus Is Angry, Mind Brain
Saki Records (3pm): Angel
Schubas: Cotton Jones, The Parson Red Heads, Tin Tin Can
Subterranean: Baroness, Torche, Valkyrie, Earthride


Sunday, August 1
Beat Kitchen: On Again Off Again, Halstead, Tereu Tereu, Patrick Herek
Double Door: Lolla Remix Throwdown
Empty Bottle: Sun Splitter, Drug Honkey, FluiD
Hideout: Psychic Steel, Fielded
Reckless Records (4pm – Wicker Park): Night Beats
Ronny’s: The Dopamines, Lipreader, Love and Squalor
Schubas: Chris Shiflett & The Dead Peasants, Ari Shine, Adam Bones

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 26 July 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [July 12-18]

Sorry about missing last week. Was another relatively slow music week. This week is much, much better, though mid-week is a little slow for my tastes.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to.


Monday, July 12
Beauty Bar: Caribou (DJ set), DJ Zebo, DJ Rachel Hinsdale
Double Door: Miss Wicker Park Pageant, The Jordan Years
Empty Bottle: We Were Promised Jetpacks, Bear Hands, MillionYoung
Hideout (7pm): Robbie Fulks ft. Doberman stories w/ Paul Turner

Hideout (10pm): Lover!, King Louie’s Missing Monuments, The Sleepovers
Lincoln Hall: Islands, Gregory Pepper
Martyrs: Biographer, Evan Holmes
Pritzker Pavilion: Caribou, The Budos Band
Reggie’s Rock Club: Killer Moon, The Buddha Smile, Dark Fog, Sunglasses
Schubas: El Guincho, White Car


Tuesday, July 13
Beat Kitchen: Aetiology, Death On Two Wheels, The Columbines
Double Door: Mike Pinto, Ballyhoo!, Bambi Raptors, E3PO
Empty Bottle: Child Abuse, I Klatus, Lechuguillas
Hideout: Sanctified Grumblers
Lincoln Hall: Andy McKee, Johnny Dickinson
Martyrs: Kevin O’Donnell’s Summer Spectacular
Ronny’s: The Minor League, Heartsounds, The Revision Plan, more
Schubas: Depredo of Calexico


Wednesday, July 14
Beat Kitchen: Mirror The Second, Fifth Story, Coyote Camaro
Double Door: Die Antwoord
Empty Bottle: The Kickback, Fly Tsetse Fly, Videotape, Dylan Durham
Hideout: Immediate Sound Series ft. Drake/Bishop/Parker/Abrams
Lincoln Hall: In Tall Buildings, Village, Honest Engines, Chrash
Martyrs: Red Baraat, DJ Jimmy Singh, DJ Warp
Ravinia: The Swell Season, Marja Tuhkanen, Bertrand Galen
Reckless Records/Wicker Park (12pm): Sky White Tiger
Ronny’s: Jaime Rojo, Black Cab Casino
Schubas: Sarah Harmer, David Romano
Subterranean: Helicopters, The King & The Thief, Dignan, Evening Bells
The Vic: Hole


Thursday, July 15
Abbey Pub: Textbook Committee (GbV tribute), B1g T1me (Tom Waits tribute)
Beat Kitchen: The Che Arthur 3, Trophy Scars, Nigel Silverthorn
Bottom Lounge: Pitchfork Music Fest Kickoff Party
Chicago Theatre: Widespread Panic
Double Door: Soul Summit – Duke Grip, Dave Mata, Sloppy White, more
Empty Bottle: Jack Oblivian & The Tennessee Tearjerkers, more
Evanston SPACE: Loudon Wainwritght III, Meg Hutchinson
Hideout: 1971 ft. The Thin Man (as The Kinks)
House of Blues (Backporch): Cary Ann Hearst, Michael Trent
Lincoln Hall: SUCK (movie) + The Royal We (band)
Martyrs: Finley Knight, Split, Great Gray Buildings
Reggie’s Rock Club: Violet Winter, Cynergy 67, Comasoft, more
Ronny’s: Cipher, Duress, Bayonets, Chapters
Schubas: Sarah Borges & The Broken SIngles, Samantha Crain
Subterranean: Cary Brothers, Harper Blynn
The Vic: Hole


Friday, July 16
Abbey Pub: Cold Water Mystic, Midwest Hype, Red City
Beat Kitchen: Boyce Avenue, Tamar Kaprelian
Bottom Lounge: Liars
Chicago Theatre: Widespread Panic
Darkroom: The Hood Internet, Kid Static, Only Children, Let Trois Stooges
Double Door: Southern Culture on the Skids, Whiskey Daredevils
Empty Bottle: Delorean, Glasser, Light Pollution
Hideout: Mannequin Men, Vacations
House of Blues: Jonny Lang
House of Blues (Backporch): Jerry Joseph & The Jackmormons, more
Lincoln Hall: Just Desserts #8 ft. Ninjasonik, Totally Michael, more
Martyrs: Bonerama, Bumpus
Metro: Holding Mercury, Urbanites, Glasko, Bitter Wigs
Navy Pier Beer Garden (6pm): Old 97’s, Patricia Vonne [FREE SHOW]
Pitchfork Music Festival: Modest Mouse, Broken Social Scene, Liars, more
Reggie’s Rock Club: Souls Demise, Lair of the Minotaur, Earthen Grave, more
Ronny’s: Imperial Battlesnake, Colossus, Dynasty of Poseidon, Beak, Cleric
Schubas: Radar Brothers, Bill Janovitz (of Buffalo Tom)
Subterranean: Titus Andronicus, Hallelujah The Hills


Saturday, July 17
Abbey Pub: Tesco Vee’s Hate Police, White Flag, Das Kapital, Fester
Beat Kitchen: Silent Scones, The Safes, Black Wine, Sandworms, Rex Catapult
Bottom Lounge: Cap’n Jazz, Gauge, Plague Bringer
Chicago Theatre: Widespread Panic
Darkroom: Yelawolf, The Smoking Section and Ruby Hornet, more
Double Door: The J. Davis Trio, Sean Haefell, Bryan Ford, Goulet
Empty Bottle: Best Coast, Candy Claws, Bird Talk
House of Blues: Jordin Sparks, Ashlyne Huff, Days Difference
House of Blues (Backporch): Jerry Joseph & The Jackmormons
Lincoln Hall: Bear In Heaven, Twin Sister, Mountain Men
Martyrs (7pm): Jenny Gillespie
Martyrs (9:30pm): The Greenwoods, Milhous, Dylan Rice Band
Metro: The Action Blast, Seven Day Sonnet, Made Avail, more
Old Town School: Henhouse Prowlers, Mark Dvorak
Permanent Records (5pm): Pop. 1280, E.T. Habit
Pitchfork Music Festival: LCD Soundsystem, Panda Bear, Kurt Vile, Free Energy, more
Reggie’s Rock Club (5pm): The Birthday Massacre, The Prep School Tragedy
Reggie’s Rock Club (10pm): The Dwarves, The Turbo A.C.s, The Matics The Horrids
Ronny’s: Voice of Addiction, Hopeless Otis, 40 Oz. Sidekicks, more
Saki (3pm): Slowest Runner In All the World, Model Stranger
Schubas: Here We Go Magic, Sharon Van Etten, A Lull
Subterranean: Kurt Vile, Cloud Nothings


Sunday, July 18
Abbey Pub: Cains and Abels, Strand of Oaks, The Daredevil Christopher Wright, more
Beat Kitchen: The Brokedowns, The Sidekicks, Tigers Jaw, Like Bats
Bottom Lounge: Cap’n Jazz, Gauge, Tongues
Double Door: Netherfriends, The Alaya Concious, A Lull
Empty Bottle: Tyevk, Human Eye, The Coathangers, Blasted Diplomats
Lincoln Hall: Local Natives, Yawn [SOLD OUT]
Pitchfork Music Festival: Pavement, Surfer Blood, Beach House, Best Coast, more
Reggie’s Rock Club: Bang Tango, With A Gun, The Secret Saints, Felon Love
Subterranean: Real Estate, Zola Jesus

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 12 July 2010 at 9:00 am

This Week In Chicago [June 28-July 5]

Another extended edition of This Week In Chicago, because lord knows I don’t feel like spending my July 4th drafting up one of these things.

Shows in bold are recommended shows, while shows in larger bold red are shows that I plan on going to and/or shows that I really, really think you should be going to.


Monday, June 28
Abbey Pub: The Zombeatles
Double Door: Counterpunch, She Likes Todd, Paint The Night
Empty Bottle: Bible of the Devil, Sweet Cobra, Head of Skulls! [FREE]
Hideout: Robbie Fulks w/ Robbie Gjersoe + Beau Sample
Lincoln Hall: Thao & Mirah With The Most of All, These United States
Martyrs: Booty Movement Coalition
Pritzker Pavilion (noon): I Am Robot and Proud
Pritzker Pavilion (6:30pm): Huntsville, On Fillmore (ft. Nels Cline)
Reggie’s Rock Club: Urban Grind TV’s Birthday Bash
Schubas: Juston Stens & The Get Real Gang, Brass Bed, Blue Ribbon Glee Club
Subterranean: Civil Twilight, Slowhawks
Taste of Chicago (Petrillo): Broadway in Chicago


Tuesday, June 29
Abbey Pub: Honest Engines, Eytan & The Embassy, more
Beat Kitchen: Chicago Underground Comedy
Double Door: Jon Conover, Cheryl B. Englehardt, Shaun Ruymen
Empty Bottle: Huntsville, Apiary
Hideout: Joe Filisko & Eric Noden, Beau Sample
Lincoln Hall: Black Joe Lewis & The Honeybears, Hacienda, DJRC [SOLD OUT]
Park West: Renaissance & Steve Hackett
Reggie’s Rock Club: Whole Wheat Bread, Chase Long Beach, Weekend FM, Warhellride
Schubas: Laugh It Up, Kid (comedy showcase)
Subterranean: Dark Fog, The Clams, Hands of Hydra, The Hudson Landing
Taste of Chicago (Petrillo): Los Lobos, Los Lonely Boys


Wednesday, June 30
Double Door: Leslie Beukelman, Natalie Oliveri, Ami Saraiya, Miranda Rae
Empty Bottle: The Caribbean, All Tiny Creatures, Nick Butcher
Hideout: Immediate Sound Series ft. The Friction Brothers + Male
House of Blues: Cyndi Lauper, David Rhodes
Lincoln Hall: Eisley, The Lion & The Sail, Christie DuPree
Martyrs: Roxy Swain, Ellen Rosner & the Bubble Creek All Stars, Persephonic
Ronny’s: The Cortlandt Homes, Miles of Kyles
Schubas: Whomadewho, Gemini Club
Subterranean: The Devil Wears Prada, Miss May I, Your Demise
Taste of Chicago (Petrillo): Mat Kearney, Brett Dennen


Thursday, July 1
Abbey Pub: ReUp Band, Kidd Russell, LA and Mr. Music, J. Beck
Beat Kitchen: Red Channel, Benedict Arnold, Nothing To Gain, Number 9 Hard
Double Door: Comasoft, Love In October, The Moves, Dirty Diamonds
Empty Bottle: Charred Walls of the Damned, Don Jamieson
Hideout: Scott Lucas & The Married Men, Ceiling Stars
House of Blues (Back Porch): Moon Taxi, Groovatron
Lincoln Hall: Black Mountain, David Vandervelde
Martyrs: Big C Jamboree, Little Rachel
Metro (all building event): Datsik, Eprom, Phaded, Nosaj Thing, many more
Ravinia: John Hiatt, Levon Helm Band
Reggie’s Rock Club: The Born Ready, Snowsera, Eureka Sky, more
Ronny’s: Bird Talk, Caddywhompus, The Tender
Schubas: Katzenjammer, The Blakes
Schubas (upstairs): Everything Is Terrible!
Subterranean: The Devil Wears Prada, Miss May I, Your Demise
Taste of Chicago (Petrillo): Trey Songz, Teairra Mari
Taste of Chicago (other): Skybox, Occidental Brothers Dance Band, others


Friday, July 2
Abbey Pub: Brew City Bombshells Burlesque, Fritzpatrick
Beat Kitchen (7pm): The Great Crusades, Ford’s Theater
Beat Kitchen (10:30pm): Remaindermen, Brother George
Double Door: The Streets on Fire, Big Science, Blah Blah Blah, John Rambo and the Vietnam Wars
Empty Bottle: Derek Nelson & The Musicians, Pool of Frogs, Psychic Friends
Hideout: Mazes, Hotel Brotherhood
Lincoln Hall: The Loneliest Monk, Aleks Eva, Hollows
Martyrs: Dale Watson, Gin Palace Jesters
Metro: Streetlight Manifesto, The Supervillains, The Wonder Years, Dan Potthast
Reggie’s Rock Club: Nominion, Quinta Essentia, Infinitum Obscure, more
Ronny’s (5pm): The Van Buren Boys, The New 45, The Fizzy Pops, Ergquist
Ronny’s (9pm): American Heritage, Spirits, Exorciser, Heaving Mass
Schubas: The Katie Todd Band, Gabrielle Schafer & Aaron Rester
Subterranean: Waterstreet, The Noise FM, Karate Coyote, The Sweeps
Taste of Chicago (Petrillo): Rob Thomas


Saturday, July 3
Aragon: Silversun Pickups, Against Me!, The Henry Clay People
Beat Kitchen: The Dyes, Holy Ghost Tent Revival, Fatbook, Harris and the Mood
Double Door: The Flavor Savers, C.A.R.M.A., more
Empty Bottle: Kinch, Hospital Garden
Hideout: GLEAMING, Forbes/Young
Lincoln Hall: The Heavy, The Dirty Diamonds, DJ Misa
Metro: Nocturna’s 22nd Anniversary
Reggie’s Rock Club: Alex Ludovico w/ The Dutchmaster, Snakeoil Salesman, more
Ronny’s: Vicious Sex, The Shutdown, Combat Crisis, The Angst, Modern Day Rippers
Schubas: Brooke Waggoner, Dignan
Subterranean: The Embracables, The Sometimes Family, Nikki ‘n Tek
Taste of Chicago (Petrillo): Steve Miller Band
Taste of Chicago (other): JC Brooks & The Uptown Sound, The Heavy


Sunday, July 4
Empty Bottle: Tiny Vipers, The Spend
Ronny’s: The Treasure Fleet, Bandit Teeth, more
Subterranean: Ill Legit w/ Vertikal, Goodlife, Isis Rose w/ The 45s, more
Taste of Chicago (Petrillo): Passion Pit, Robert Randolph and The Family Band, Alejandro Escovedo, Carney
Taste of Chicago (other): Jason & The Haymakers, Katie Quick, others


Sunday, July 5
Empty Bottle: Nice Nice, Shapers, Call Me On The Allophone, Names Divine
Hideout: Robbie Fulks – Mandolin Duets w/ Don Stiernberg
Pritzker Pavilion (noon): Nice Nice
Pritzker Pavilion (6:30pm): The Thermals, Disappears
Reggie’s Rock Club: Vektor, Small Town Murder, Chicago Thrash Ensemble, Quietus
Ronny’s: Bastard Noise, Millions, Winters In Osaka, Sea of Shit
Schubas: New York Songwriters Circle
Subterranean: Norreport, The Globes, Good Work Johnson

Posted under Babystew Home,This Week In Chicago by Steve on Monday 28 June 2010 at 9:00 am

Next Page »

Copyright © 2017 Baby, You Got A Stew Goin'!. WP Theme created by Web Top.